گزارش شوکه‌کننده جاب‌ویژن از تاثیر محدودیت اینترنت بر بازار کار


نتایج نظرسنجی «جاب‌ویژن» از ۸ هزار نفر نشان می‌دهد گروه شغلی دیجیتال مارکتینگ و سئو، بیشترین آسیب را از فیلترینگ و محدودیت‌های اخیر اینترنت دیده‌اند. همچنین ۲۳ درصد مشارکت‌کنندگان در این نظرسنجی، کار خود را از دست داده‌اند.

جاب‌ویژن که در زمینه کاریابی و استخدام فعالیت می‌کند، ماه گذشته نظرسنجی را برای شفاف‌تر کردن اثرات قطعی اینترنت و فیلترینگ برگزار کرد. مشارکت ۸ هزار نفر در این نظرسنجی گزارش شده و از هر ۴ شرکت‌کننده، یک نفر اعلام کرده که کار خود را از دست داده است.

گزارش جاب‌ویژن

در حالی که نیمی از افراد گفته‌اند در شرایط کاری‌شان هیچ تغییری رخ نداده، ۱۵ درصد از شرکت‌کنندگان با کاهش یا تعویق حقوق مواجه شده‌اند. ۱۲ درصد نیز از به خطر افتادن امنیت شغلی خود خبر داده‌اند که احتمالاً به‌زودی تعدیل می‌شوند.

نکته قابل تأمل این گزارش آنجاست که کسانی که در لینکدین به این سؤال پاسخ داده‌اند که «اختلال اینترنت تأثیر خاصی روی شغلشان نداشته است.» تقریباً ۵۰ درصد بیشتر از گروه مشابه در تلگرام و اینستاگرام است.

آسیب‌پذیری گروه‌های شغلی

بخش دیگر این گزارش به میزان آسیب‌پذیری گروه‌های شغلی مختلف تحت تأثیر محدودیت‌های اینترنت اختصاص دارد. در همین راستا، جاب‌ویژن روند ثبت آگهی‌های جذب در سامانه خود را بررسی کرده است. نتایج این پایش نشان می‌دهد حوزه دیجیتال مارکتینگ و سئو بیشترین افت موقعیت شغلی را طی این مدت تجربه کرده‌اند.

گزارش جاب‌ویژن

در این نمودار تنها نام موقعیت‌های شغلی آمده که بیش از ۳۰درصد افت داشته‌اند

فعالین حوزه ترجمه، تولید محتوا، نویسندگی و ویراستاری، فروش و بازاریابی، سطوح کارشناسی و مدیریتی و خدمات و پشتیبانی مشتریان نیز بیشترین میزان کاهش نیاز به نیروی کار را در دو ماه اخیر داشته‌اند.

آن‌طور که روزنامه هم‌میهن گزارش کرده است، ۵۴ درصد پاسخ‌دهندگان این نظرسنجی، زن و ۴۶ درصد مرد بوده‌اند. وضعیت سنی پاسخ‌دهندگان این نظرسنجی هم نشان می‌دهد ۵۲ درصد آنها بین ۲۵ تا ۳۴ سال، ۲۶ درصد بین ۱۸ تا ۲۴ سال، ۱۷ درصد بین ۳۵ تا ۴۴ سال، ۳ درصد بین ۴۵ تا ۵۴ سال و ۲ درصد در سایر رده‌های سنی بوده‌اند.

گفتنی است نظرسنجی‌ها و آمارهای مختلفی از اثرات محدودیت اینترنت بر کسب‌وکارها منتشر شده، اما تا کنون هیچ نهاد تصمیم‌گیری، پاسخ روشنی درباره رفع فیلتر پلتفرم‌های محبوب همچون اینستاگرام نداده است.

۲۲۷۲۲۷Source link

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *