هواپیمای مرموزی که می‌گویند اولین بمب‌افکن نسل ششم جهان است / عکس


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، تازه‌ترین بمب‌افکن استراتژیک جهان دیروز رونمایی شد و اطلاعاتی هر چند اندک از این هواپیمای مرموز در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت.

بی ۲۱ ریدر با صرف حدود ۲۵ میلیارد دلار هزینه به این مرحله رسیده است و در آینده قرار است جای بمب‌افکن‌های مشهوری چون بی‌ ۲ اسپریت، بی ۱ لنسر و بی ۵۲ را بگیرد.

از نخستین هواپیمای نسل ششم جهان چه می‌دانیم؟ / چینی‌ها توان سرنگون کردن بمب‌افکن جدید آمریکا را دارند؟/ عکس

نسل آینده بمب‌افکن‌های استراتژیک

در معرفی بی ۲۱ از این پرنده مرموز به عنوان نسل آینده بمب‌افکن‌های استراتژیک یا نخستین هواگرد نظامی نسل ششم نام برده‌اند. این پرنده تقریبا سه دهه پس از معرفی بی‌ ۲ اسپریت به جهان معرفی شده است.

بی ۲ اسپریت اواخر دهه ۱۹۸۰ میلادی پا به عرصه گذاشت و در زمان خودش تبدیل به جهشی بزرگ در عرصه هوانوردی نظامی شد.

البته به نظر نمی‌رسد بی ۲۱ همانند اسپریت چنان جهشی در عرصه هوانوردی نظامی باشد چنانچه در طراحی بسیاری از ویژگی‌های اسپریت را به ارث برده است و البته طراحی آن به شکلی است که هزینه ساخت و نگهداری آن به شکل چشمگیری پایین‌تر است.

همین هزینه پایین سبب شده است که در مرحله اول برنامه‌ای برای به خدمت گرفتن حدود ۱۰۰ فروند از این بمب‌افکن در پیش باشد. آنچه درباره این پرنده با نسل‌های پیشین بمب‌افکن‌های استراتژیک تفاوت دارد، طراحی آن برای جنگ‌های آینده شبکه محور است.

حسگرهای پیشرفته برای جمع‌آوری اطلاعات

این پرنده مجهز به حسگرهای پیشرفته‌ای است که می‌تواند از منطقه درگیری و تجیهزات دشمن اطلاعات جمع‌آوری کند و همزمان با حمله این اطلاعات را در اختیار دیگر تجهیزات حاضر در درگیری قرار دهد.

توانایی پرواز با و بدون خلبان از دیگر ویژگی‌های بمب‌افکن نورتروپ گرومن بی ۲۱ ریدر است. بی‌ ۲۱ در محفظه بزرگ داخلی خود می‌تواند حجم بزرگی از موشک‌های نسل جدید چون JAASM را در کنار سلاح‌های هسته‌ای حمل کند.

از نخستین هواپیمای نسل ششم جهان چه می‌دانیم؟ / چینی‌ها توان سرنگون کردن بمب‌افکن جدید آمریکا را دارند؟/ عکس

پنهان‌کاری مهم‌ترین ویژگی این پرنده است که آن را در کنار اسپریت تبدیل به تنها بمب‌افکن‌های پنهانکار جهان می‌کند. پنهان‌کاری به پرندگان بزرگی چون بمب‌افکن‌ها قابلیت‌های عملیاتی بالاتری نسبت به پرنده‌های قدیمی‌تر چون لنسر و بی‌ ۵۲ می‌دهد.

چالش پنهان‌کاری

در سال‌های اخیر رقبای آمریکا چون چین دنبال یافتن راه‌حلی برای مقابله با پرنده‌های پنهان‌کار رفته‌اند و با توسعه‌ رادارهای جدید دنبال به چالش‌ کشیدن فناوری‌های پنهان‌کاری هستند.

چین مدعی است که به فناوری ساخت رادارهای کوانتومی دست پیدا کرده است که می‌تواند پنهان‌کارترین پرنده‌ها را نیز شناسایی و رهگیری کند.

در صورت درست بودن چنین ادعایی مزیت اصلی پرنده‌هایی چون بی ۲۱ از آن‌ها گرفته می‌شود هر چند در این صورت نیز هنوز توانایی بالای رزمی و قابلیت‌های شناسایی آن‌ همچنان خطر بزرگی خواهد بود.

ناگفته نماند که چین در سال‌های اخیر با سرعت بسیار دنبال ساختن بمب‌افکن پنهان‌کار خود است که شباهت بسیاری به بی ۲ اسپریت دارد.

۵۸۵۸Source link

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *