نمونه «سیلیکون ولی» در اطراف دانشگاه شریف در حال شکل گیری است


معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، سیلیکون‌ولی را یک نمونه موفق از اقتصاد دانش‌بنیان دانست و اظهار داشت نمونه بومی آن در اطراف دانشگاه شریف و تهران در حال شکل‌گیری است. او همچنین اعلام کرد بودجه کل پارک‌های علم و فناوری کشور از نصف بودجه دانشگاه تهران کمتر است.

«علی خیرالدین»، معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفتگو با تسنیم تأکید کرد یکی از مسائل مهم حائز اهمیت در آینده ایران، «پارک‌های علم و فناوری» هستند: «پارک‌های دانشگاهی ما در کنار پارک‌های استانی و پارک‌های دستگاهی در چند سال اخیر پیشرفت بسیار خوبی داشتند و باید بیشتر مورد حمایت‌های قانونی، مالی و زیرساختی قرار بگیرند.»

او با بیان اینکه سیلیکون‌ولی یک نمونه موفق از اقتصاد دانش‌بنیان است اظهار داشت نمونه آن در نواحی دانشگاه شریف و تهران در حال شکل‌گیری است: «من در سال 2014 برای فرصت‌ مطالعاتی به دانشگاه استنفورد رفتم و سیلیکون‌ولی را از نزدیک دیده‌ام و در یک ماه از کل مجموعه آنها بازدید کرده‌ام. در کشور ما نمونه آن در اطراف دانشگاه شریف در حال‌ شکل‌گیری است که همان ناحیه نوآوری شریف است یا نمونه دیگر نواحی اطراف دانشگاه تهران است.»

نمونه سیلیکون ولی

مقایسه ناحیه نوآوری شریف با سیلیکون ولی البته موضوع تازه‌ای نیست. «سورنا ستاری»، معاون علمی و فناوری سابق ریاست جمهوری نیز بارها اعلام کرده بود ناحیه نوآوری دانشگاه شریف می‌تواند نوعی سیلیکون ولی ایرانی باشد.

بودجه پارک‌های علم و فناوری نصف بودجه دانشگاه تهران

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم در ادامه سخنان خود از عدم سرمایه‌گذاری در حوزه علوم، تحقیقات و فناوری انتقاد کرد و گفت بودجه کل پارک‌های علم و فناوری کشور از نصف بودجه دانشگاه تهران کمتر است: «بودجه کل پارک‌های علم و فناوری حدود 670 میلیارد تومان است، در حالی که کل بودجه دانشگاه تهران 1200 میلیارد تومان است. همچنین بودجه معاونت فناوری و نوآوری وزارت عتف که قرار است از کل پارک‌های علم و فناوری، دانشگاه‌ها، پژوهشگاه و مراکز رشد در حوزه توسعه فناوری، نوآوری و ترویج کارآفرینی حمایت کند، حدود 50 میلیارد تومان است!»

وی هدف از بیان این آمار را یادآوری ضرورت توجه بیشتر به پارک‌های علم و فناوری و سایر مراکز فناوری دانست و گفت: «برترین عملکردها در شاخص‌های جهانی در حوزه نوآوری مربوط به کشورهایی است که سرمایه‌گذاری‌های عظیمی در حوزه علوم، تحقیقات و فناوری انجام داده‌اند. اگر کشور عزیز ما می‌خواهد که در عرصه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی شاهد تحول و افق‌گشایی باشد، باید اهتمام ویژه‌ای به حمایت از این حوزه صورت گیرد.»

خیرالدین در پاسخ به این سؤال که چالش‌های شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور چیست، اظهار داشت: «در مرحله اول این است که به راحتی به آنها مجوز نمی‌دهیم، استانداردهای ما بسیار پیچیده و بعضاً قدیمی است و به درد محصولات جدید و نوآورانه نمی‌خورد. بعلاوه، شرکت‌های ما فضای استقرار، تولید و نقدینگی ندارند.»

پارک علم و فناوری

به گفته وی در کشور کلاً 400 هزار شغل دانش‌بنیان ایجاد شده است که بیش از 110 هزار شغل مربوط به پارک‌های علم و فناوری کشور است: «خوشبختانه طی یک سال اخیر بیش از 41 هزار شغل دانش‌بنیان در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد ایجاد کردیم.»

گفتنی است مرکز پژوهش‌های مجلس به تازگی گزارش ارزیابی خود از عملکرد 10‌ساله قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را منتشر و اعلام کرد تعداد کل شاغلان شرکت‌های دانش‌بنیان را به‌صورت تجمیعی، حدود 220 هزار نفر در سال 1400 است. این رقم با 400هزار شغلی که معاون وزیر علوم اعلام کرده، تفاوت معنا داری دارد.

این مرکز همچنین با اشاره به میزان فعالیت و درآمد پارک‌ها اظهار داشت روند رشد و بلوغ شرکت‌های دانش‌بنیان و هسته‌های فناور مستقر در پارک‌ها کند بوده و ممکن است ظرفیت زیست‌بوم نوآوری کشور از منظر شرکت‌های دانش‌بنیان به‌عنوان بازیگران کلیدی این عرصه در آینده با چالش جدی مواجه شود و این ظرفیت در خطر باشد.

227227Source link

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *