عکس |‌ با سنگ‌پا خودرو خود را تمیز کنید؛ با این تکنیک‌ها به تعمیرگاه نمی‌روید


ما آدم‌ها وقتی چیز جدیدی می‌خریم تا مدت کوتاهی چون برایمان تازگی دارد از آن به‌خوبی مراقبت می‌کنیم و حفظ سلامت آن از هر چیزی برایمان مهم‌تر می‌شود. خرید خودرو، گوشی، خانه جدید و وسایل دیگر دقیقا به‌همین منوال است. خرید خودرو با قیمت‌های کنونی نیازمند مراقبت همه جانبه است؛ چرا که اگر قرار باشد قطعه‌ای عوض کنیم یا ماشین را پیش تعمیرکار ببریم، دخل و خرجمان به هم می‌ریزد.

تکنیک هایی ساده برای نگهداری خودرو

بعد از این‌که جذابیت خرید خودرو رنگ باخت، دیگر مثل روزهای اول از آن مراقبت نمی‌کنیم و دوران سهل‌انگاری و اهمال‌کاری آغاز می‌شود. به هر حال این ادعا تلخ است، ولی حقیقت دارد. در این مطلب قصد داریم ترفندهایی به شما آموزش دهیم تا بتوانید به نحو احسن از خودرو خود نگهداری و مراقبت کنید.

۱. نگهدارنده موبایل با گیره کاغذ دوبل

تکنیک هایی ساده برای نگهداری خودرو

خریدن چیزی که ممکن است بتوانیم آن را درست کنیم احمقانه به‌نظر می‌رسد. چرا باید برای چیزی هزینه کنیم که امکان ساختش را داریم؟ می‌توانید کاغذی را تا کنید و آن را به‌صورت دوبل، بین گیره قرار داده و سپس به داخل دریچه سیستم تهویه ماشین متصل کنید و از قسمت‌های فلزی گیره هم برای نگه داشتن تلفن همراه خود بهره ببرید. همچنین برای اینکه گوشی همراه شما خراش برندارد و خراب نشود می‌توانید از کش فلزی و چسب استفاده کنید.

۲. استفاده از مایع نرم کننده لباس به جای مایع تمیزکننده شیشه

تکنیک هایی ساده برای نگهداری خودرو

شاید باورتان نشود، ولی مایع تمیزکننده شیشه آن‌طور که باید شیشه‌ها را تمیز نمی‌کند؛ پس بهتر است به‌جای این مایع و محلول، از مایع نرم کننده لباس استفاده کنید. بهره‌وری از این ماده تأثیر به‌سزایی خواهد گذاشت؛ چرا که شیشه را با یک لایه نامرئی می‌پوشاند و بدین ترتیب آلودگی از روی سطوح سر می‌خورد.

اگر در آب و هوای خشک زندگی می‌کنید حتما متوجه شده‌اید که گرد و خاک به‌شیشه نمی‌چسبد. راهکار چیست؟ می‌بایست برای زدودن آلودگی ۵۰ میلی‌لیتر از مایع نرم کننده لباس را با ۴ لیتر آب مقطر ترکیب کرده و داخل سیستم ماشین بریزید یا به‌طور مستقیم اسپری کنید.

۳. افزایش سرعت بالا و پایین کردن پنجره‌های ماشین

تکنیک هایی ساده برای نگهداری خودرو

حتماً برایتان پیش آمده که در خودروهای اقتصادی و ارزان‌تر، وقتی شیشه‌ها را بالا و پایین می‌کنید صدایی شنیده می‌شود. چنین صدایی به راننده اطلاع می‌دهد که وقت شستن شیشه‌ها رسیده است. البته منظورمان شستن خود شیشه‌ها نیست؛ بلکه منظور شست‌وشوی شیارهای آنها است. با تکه‌ای پارچه و مقداری آب و صابون به جنگ کثیفی بروید.

۴. رفع بوی بد ماشین با جوش شیرین

تکنیک هایی ساده برای نگهداری خودرو

درباره خواص و کاربردهای مفید جوش شیرین مقالات متعددی منتشر شده، چرا که این ماده سفیدرنگ، پشت هر حریفی را به خاک می‌مالد. از ترکیب جوش شیرین و آب می‌توان برای زدودن آلودگی‌ها استفاده کرد. همچنین وقتی از کابین ماشین بوی نامطبوعی به‌مشام می‌رسد، می‌توان مقداری از این محلول را روی صندلی‌ها اسپری کرد. یک ربع بعد از اسپری بوی بد از بین خواهد رفت.

در صورتی که بوی بد زیاد و آزاردهنده است می‌توانید مقداری از جوش شیرین را داخل کاسه ریخته و برای مدتی آن را درون ماشین قرار دهید. توجه داشته باشید که مالیدن جوش شیرین و ترکیبات آن به‌چرم مجاز نیست.

۵. نگه دارنده تبلت با کاور کاغذ

تکنیک هایی ساده برای نگهداری خودرو

وقتی تبلتی دارید که از آن داخل ماشین استفاده می‌کنید، حتما برای ثابت نگه‌داشتن آن از پایه نگهدارنده استفاده می‌کنید. اگر چنین چیزی ندارید یا به هر طریقی آن را گم کرده‌اید می‌توانید یک کاور پلاستیکی کاغذ را از سوراخ‌هایش از پایه‌های پشت سری صندلی ماشین آویزان کنید. البته یک جای کار می‌لنگد، ولی می‌توانید تا خرید یک پایه نو از آن استفاده کنید.

۶. فضاهای کوچک را با اسلایم تمیز کنید

تکنیک هایی ساده برای نگهداری خودرو

می‌توان برای تمیز کردن کابین خودرو از جاروبرقی استفاده کرد، ولی اگر قصد انجام چنین کاری را ندارید می‌توانید از اسلایم کمک بگیرید. اسلایم در کوچک‌ترین و باریک‌ترین فضاها می‌رود و تمامی آشغال‌های موجود را به خود جذب خواهد کرد. همچنین بعد استفاده مجدداً قادر به شستن اسلایم هستید.

۷. آماده‌سازی ماشین قبل از هوای سرد

برف پاک کن

فرض کنید می‌دانید که فردا وقتی از خانه بیرون می‌روید هوا برفی است و یک متر برف روی ماشین شما نشسته است. چه کنیم تا برف‌ها روی سقف و کاپوت یخ نزنند؟ تنها کافی است برای حل این مشکل از محلول سرکه به شیشه‌ها اسپری کنید. ۳ جزء سرکه را داخل یک بطری آب بریزید و به شیشه‌ها اسپری کنید.

۸. آماده کرده برف پاک کن‌ها برای روزهای برفی و بارانی

تکنیک هایی ساده برای نگهداری خودرو

بد نیست برای روزهای برفی و بارانی فکری به حال برف پاک کن‌ها بکنیم. مایع تمیزکننده شیشه را به تکه پارچه‌ای آغشته کنید و برف پاک کن‌ها را با آن تمیز نمایید. این کار خودش را در روزهای بارانی و برفی نشان خواهد داد. اگر برف پاک کن صدا می‌دهد، کافی است مقداری اسپری سیلیکون به قسمت‌های متحرک آن بزنید تا دیگر صدایی نشنوید. جوراب کشیدن روی آنها نیز مفید فایده خواهد بود.

۹. روغن زیتون را برای تمیز کردن داشبورد به کار بگیرید

تکنیک هایی ساده برای نگهداری خودرو

روی یک تکه پارچه قدری روغن زیتون بریزید و داشبورد خودرو را با آن تمیز کنید. با انجام این کار کابین داخلی طوری تمیز می‌شود که انگار ماشین خود را تازه خریده‌اید. بنابراین نیازی نیست از یک تمیزکننده جدید استفاده کنید و گاهی با داشته‌هایتان در خانه می‌توانید خودروی خود را برق بیندازید.

۱۰. استفاده از چسب زخم برای ترک‌های شیشه

چسب زخم برای ترک شیشه

اگر شیشه خودرو به هر دلیلی ترک برداشته نباید روی آن برق ناخن بزنید، چرا که نه تنها جلوی گسترش و پیشروی ترک را نمی‌گیرد بلکه باعث می‌شود هنگام تعویض آن شرایط سخت و پیچیده شود. روی ترک چسب زخم بزنید و گر چه این اقدام موقتی است، ولی موثر است.

۱۱. استفاده از سنگ پای اسفنجی برای تمیزی موی حیوانات

تکنیک هایی ساده برای نگهداری خودرو

اگر صاحب یک حیوان خانگی هستید حتماً با مشکلی به نام موی حیوانات روی صندلی‌ها آشنایید. موی گربه یا سگ به صندلی‌ها می‌چسبد و کلافه‌تان می‌کند. مشکل اینجاست که نمی‌شود هر روز خودرو را به کارواش برد به همین خاطر راهکاری بهتر برایتان آورده‌ایم. برای زدودن و رفع موی حیوانات از سنگ پای اسفنجی استفاده کنید.

۱۲. تمیز کردن چراغ های ماشین با خمیر دندان

خمیر دندان و تمیز کردن چراغ ها

تکنیک هایی ساده برای نگهداری خودرو

حتما وقتی دچار سوختگی شده‌اید به سراغ خمیر دندان رفته و متوجه این نکته شده‌اید که تنها کاربرد خمیر دندان برای روی مسواک رفتن نیست. ذرات موجود در خمیر دندان می‌تواند کثیفی چراغ‌ها را به‌خوبی تمیز کند. بنابراین دور چراغ‌ها را چسب بزنید تا خمیر دندان به رنگ بدنه ماشین صدمه نزند. روی یک تکه اسفنج مقداری خمیر دندان بریزید و با آن دور چراغ‌ها را تمیز کنید.

227227Source link

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *