افت سرعت اینترنت به استارلینک رسید!براساس اطلاعیه‌ی شرکت اسپیس ایکس، از دسامبر ۲۰۲۲ (آذر و دی ۱۴۰۱) آن دسته از کاربران اینترنت ماهواره‌ای استارلینک که ماهانه بیش از یک ترابایت حجم مصرف می‌کنند از ساعت ۷:۰۰ تا ۲۳:۰۰ شاهد افت سرعت اینترنت خواهند بود. بازه‌ی زمانی یادشده، ساعات اوج مصرف استارلینک است. از ساعت ۲۳:۰۰ تا ۷:۰۰ روز بعد، سرعت دانلود استارلینک کاهش نمی‌یابد.

به‌نظر می‌رسد اسپیس ایکس در تلاش است کاربران را به دانلود شبانه‌ی فایل‌های پرحجم ترغیب کند. به موجب تغییرات جدید، استارلینک اکنون تا حدی شبیه سایر ارائه‌دهندگان سرویس اینترنت شده است. برای نمونه شرکت آمریکایی کام‌کست برای بسیاری از مشتریانش محدودیت ماهانه‌ی ۱٫۲ ترابایتی در نظر می‌گیرد.

از ماه آینده‌ی میلادی مشتریان مسکونی استارلینک در حالت پیش‌فرض به اینترنت پرسرعت دسترسی دارند اما اگر از محدودیت یک ترابایتی عبور کنند، سرویس آن‌ها از حالت «دسترسی اولویت‌دار» وارد حالت «دسترسی ابتدایی» می‌شود و سرعت دانلود و آپلود کاهش می‌یابد. در مناطقی که تراکم شبکه بسیار بالا است، کاربران پرمصرف از اولویت پایین‌تری برای دسترسی به اینترنت پرسرعت بهره‌مند خواهند بود. این روند تا پایان سرویس یک‌ماهه برقرار می‌ماند و پس از آن کاربر می‌تواند با تهیه‌ی سرویس جدید مجدداً اینترنت پرسرعت را تجربه کند.

به گفته‌ی اسپیس ایکس، کاربران پرمصرف می‌توانند پس از افت سرعت، به ازای هر گیگابایت ۲۵ سنت پرداخت کنند تا مجددا سرویس آن‌ها وارد حالت پرسرعت شود. در نظر داشته باشید محدودیت یک ترابایتی اعلام‌شده از سوی اسپیس ایکس مربوط به ساعت ۷:۰۰ تا ۲۳:۰۰ است. حجم مصرف‌شده‌ی کاربران از ساعت ۲۳:۰۰ تا ۷:۰۰ هیچ تأثیری روی افت سرعت نمی‌گذارد. ظاهراً قوانین جدید برای کاربران ساکن در ایالات متحده و کانادا اعمال می‌شود.

اسپیس ایکس می‌گوید کاربران نسخه‌ی قابل‌حمل استارلینک فعلاً نمی‌توانند از حالت «دسترسی اولویت‌دار» استفاده کنند. مشتریان تجاری استارلینک یا کاربران نسخه‌ای از این اینترنت که برای کشتی‌ها ارائه می‌شود، در برخی شرایط می‌توانند از این حالت بهره بگیرند. اسپیس ایکس در سیاست مصرف منصفانه، قیمت‌های متفاوتی برای کاربران تجاری اعلام کرده است.

اسپیس ایکس می‌گوید در حال حاضر تنها ۱۰ درصد از کل کاربران استارلینک ماهانه بیش از یک ترابایت حجم اینترنت مصرف می‌کنند.

کاربران استارلینک می‌توانند ازطریق اپلیکیشن موبایلی، حجم مصرف‌شده را پایش کنند و در صورت تمایل با پرداخت ۲۵ سنت به ازای هر گیگابایت، سرعت اینترنت خود را مجددا بالا ببرند. اسپیس ایکس در بیانیه‌ای می‌گوید که استارلینک فعلاً سرویسی با منابع محدود است و هرچه زمان بگذرد با پرتاب ماهواره‌های جدید شاهد رشد استارلینک خواهیم بود.

۲۲۷۲۲۷Source link

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *