گوشی های اندرویدی در ایران بلا استفاده می‌شوند؟از یک ماه و اندی پیش تا به امروز فیلترینگ پلتفرم‌های خارجی استارت خورده و اینترنت بین‌الملل نیز با محدودیت‌هایی مواجه شده است. وزارت ارتباطات تقصیر قطعی اینترنت بین‌الملل و فیلترینگ اینستاگرام، واتساپ و ابزارهای گوگل را به گردن شورای امنیت می‌اندازد و هر یک از مقامات دولت نظرهای متفاوتی در این باره دارند.

بی مصرف شدن گوشی های اندرویدی با فیلترینگ گوگل

به تازگی سپر امنیتی گوگل پلی، اپلیکیشن ایرانی روبیکا را برای کاربران مضر تشخیص داده و به موارد جاسوسی و سرقت اطلاعات اشاره کرده است. پس از این اقدام گوگل، دولت ایران هم سرویس‌های گوگل را در کشور تحریم و فیلتر کرد. اما این موضوع چه ربطی به گوشی های اندرویدی پیدا می‌کند؟

همان‌طور که می‌دانیم گوشی های اندرویدی، به سرورهای گوگل وصل هستند و وقتی تلفن همراه شما نیاز به فلش زدن دارد یا این که می‌خواهید آن را به تنظیمات کارخانه بازنشانی کنید، نیاز است به سرورهای گوگل متصل شوید. به همین راحتی اگر گوشی هوشمند اندرویدی شما دو بلای بالا به سرش بیاید، بلا استفاده خواهد شد.

دولت ایران جاسوسی خواندن روبیکا را یک گام سیاسی از سوی کشورهای بیگانه خواند و در اقدامی غیر منتظره تمامی سرویس‌های آن از جمله گوگل مپ، گوگل ترنسلیت، گوگل میت، جیمیل و فایربیس را فیلتر کرد. البته به نظر می‌رسد به تاریخ امروز، چندین سرویس از گوگل از شر محدودیت‌ها خلاص شده و کاربران به آنها دسترسی یافته‌اند.

حالا تعدادی از کاربران اطلاع داده‌اند که پس از بازگشت به تنظیمات کارخانه یا فلش زدن گوشی خود، با مشکل عدم اتصال مواجه شده‌اند. البته به نظر می‌رسد راهی برای بازگشت به شرایط عادی وجود دارد، ولی این روش‌ها پیچیده و هزینه‌بر است. در ادامه درباره این موضوع صحبت خواهیم کرد.

آیا سرویس های گوگل رفع فیلتر می‌شوند؟

اواخر هفته گذشته بود که برخی ادعا کردند ممکن است سرویس‌های گوگل در ایران رفع فیلتر شوند. پس از این که گوگل پلی به کاربران ایرانی اخطار امنیتی داد، روبیکا مشکلات موجود در برنامه‌اش را اصلاح کرد و سپس نسخه جدید خود را برای این مارکت بزرگ فرستاد و تا الان هیچ واکنشی از سوی گوگل پلی ندیده‌ایم.

اگر گوگل روبیکا را مجددا به رسمیت بشناسد، به احتمال زیاد ایران هم فیلترینگ سرویس‌های آن را رفع خواهد کرد. طبق آنچه برخی می‌گویند، روبیکا با چند دستکاری ساده در تنظیمات خود، اخطارهای گوگل پلی را از بین برده و کاربران در مواجهه با نصب آن مشکلی ندارند.

نکته مهم این که برای بررسی یک اپلیکیشن در گوگل پلی چند روز زمان نیاز است و همچنان باید منتظر ماند و واکنش این کمپانی به روبیکا را زیر نظر گرفت.

سرویس‌های گوگل برای اندرویدی‌ها محدودیت درست می‌کنند

متاسفانه هنوز به طور قطع مطمئن نیستیم که سرویس‌های گوگل پلی رفع محدودیت شده‌اند یا خیر و همه چیز در حد گمانه‌زنی است. با این حال همان‌طور که گفتیم این فیلترینگ گسترده به ضرر کاربران اندرویدی تمام شده، چرا که حالا نمی‌توانند به سرورهای گوگل متصل شوند و اکانت خود را سازماندهی نمایند.

به گفته یکی از کارشناسان این حوزه، محدودیت‌هایی که در یک ماه اخیر اعمال شده روی دو سیستم عامل آی او اس و اندروید تأثیر منفی گذاشته است. طی ماه‌های اخیر به علت محدودیت‌های موجود در اپ استور، نصب و راه‌اندازی یک‌سری برنامه‌ها با مشکل مواجه شده بودند که خوشبختانه برطرف شده، اما ادامه آن گریبان‌گیر گوگل پلی و کاربران اندرویدی شده است.

ناگفته نماند که برخی از محدودیت‌های اعمال شده از سمت گوگل پلی و برخی از آنها توسط دولت ایران اعمال شده است. مشکل به قدری جدی بود که برخی از اعلانات سرویس‌های مذکور به دست کاربران نمی‌رسید و تنها راه استفاده از آنها، نصب و فعال‌سازی فیلترشکن است.

5858Source link

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *