کشف راز جاودانگی یک موجود عجیب / عکس


سحر استاد رحیمی: یافته های اخیر دانشمندان نشان می دهد، شایق‌ دریایی عمر جاودانه ای دارند و به عنوان گونه ای از حیوانات باستانی شناخته می‌شوند. ژنتیک این حیوانات برخلاف ظاهرشان سلول‌های عصبی پیچیده ای دارند که مسئول حفظ تعادل تمام سلول‌های موجود در بدنشان است.

بطورکلی تمام موجودات زنده از میلیون‌ها سلول تشکیل شده‌اند که با پیوند این سلول‌ها بافت‌ها و اندام‌های خاصی را ایجاد می‌کنند. گروه تحقیقاتی به رهبری اولریش تکناو، زیست شناس دانشگاه وین، تنوع و تکامل انواع سلول های عصبی و غددی شقابیق دریایی را مورد بررسی قرار داده است.

در این تحقیقات برای شناسایی سلول‌های شقایق دریایی از روش رونویسی تک سلولی استفاده کرده‌اند. با این روش می‌توان ارگان‌ها را به سلول‌های منفرد تبدیل کرد و ژن‌ها را در سلول‌ها رمزگشایی کرد. به گفته دانشمندان سلول‌ها اساسا در نوع ژن‌هایشان متفاوت می‌شوند و اثر مولکولی‌شان قابل تشخیص خواهدبود .

در مطاله‌ای بر روی شقایق دریایی، دانشمندان با این روش توانستند سلول‌ها را گروه بندی کنند. یافته‌ها نشان می‌دهد در کمال تعجب برخلاف تصورات قبلی، نورون‌ها، سلول‌های غددی و سایر سلول‌های حسی از ویژگی‌های اجدادی مشترکی سرچشمه می‌گیرند و یک رابطه تکاملی بسیار قدیمی بین سلول‌های غددی و نورون‌ها وجود دارد.

کشف راز جاودانگی یک موجود عجیب / عکس

کشف راز جاودانگی یک موجود عجیب / عکس

SoxC ژن مشترک در تمامی سلول‌ها است و نقش اساسی در رشد سلول‌های غددی، عصبی و نورون‌ها دارند. همچنین نقش مهمی در شکل گیری سیستم عصبی انسان و بسیاری از حیوانات دیگر نیز ایفا می‌کند.

اما نکته قابل توجه این است که در فرآیند رشد شقایق دریایی، از هنگام جنینی تا بلوغ، فرآیند رشد ژنتیکی نورون‌ها نیز حفظ شده و ادامه می‌یابد. بنابراین برخلاف انسان‌ها، در بدن شقایق‌های دریایی نورون‌های آسیب دیده می‌تواند جایگزین شوند و جاودانه باقی بماند.

۵۸۵۸Source link

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *