چین پیشرفته‌ترین موشکش را آزمایش کرد / عکس


چین در تلاش خود برای توسعه وسایل پرتاب قابل استفاده مجدد مانند “فالکون۹”(Falcon 9) شرکت “اسپیس ایکس”(SpaceX) پیشرفت کرده است.

مهندسان چینی، نخستین آزمایش آتش داغ موتور ۱۳۰ تنی را انجام دادند. این آزمایش شامل توقف و احتراق مجدد موتور بود. این فرآیند برای کنترل چگونگی و مکان بازگشت مراحل موشک به زمین لازم است.

این موتور توسط “آکادمی فناوری نیروی محرکه هوافضا” در شی‌آن(Xi’an) آزمایش شده که یکی از شرکت‌های تابعه “شرکت علوم و فناوری هوافضای چین”(CASC)، پیمانکار اصلی فضایی این کشور و سازنده خانواده موشک‌های “لانگ مارچ”(Long March) است.

چین پیشرفته‌ترین موشکش را آزمایش کرد / عکس

این موتور، ترکیبی از نفت سفید و اکسیژن مایع را می‌سوزاند و شامل اجزایی است که با استفاده از روش چاپ سه‌بعدی، جوشکاری خودکار و مونتاژ هوشمند ساخته شده‌اند. موتور می‌تواند نیروی رانشی را که هنگام پرتاب ایجاد می‌شود، تنظیم کند.

این موتور موسوم به “YF-100N”، نسخه پیشرفته‌تری از موتور “YF-100” است که در موشک‌های “لانگ مارچ۵”، “لانگ مارچ۶” و “لانگ مارچ۷” چین استفاده می‌شود.

شرکت علوم و فناوری هوافضای چین قصد دارد از YF-100N در نسل جدیدی از وسایل پرتاب، از جمله یک موشک جدید و قابل استفاده مجدد برای پرتاب خدمه به ایستگاه فضایی جدید “تیانگونگ”(Tiangong) و در نهایت ماه استفاده کند.

شرکت علوم و فناوری هوافضای چین قصد دارد نخستین آزمایش پروازی موشک جدید را حدود سال ۲۰۲۶ انجام دهد و باور دارد که می‌تواند یک جفت از موشک‌ها را برای تسهیل یک ماموریت کوتاه‌مدت فرود خدمه ماه، پیش از پایان دهه به فضا پرتاب کند.

۵۸۵۸Source link

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *