چه بلایی بر سر توییتر ،متا و آمازون آمده است؟


نگارعلی_ پس از متا و توییتر، اکنون آمازون به آخرین غول فناوری تبدیل شده است که از کاهش تعداد کارگران خود خبر داده است؛ این شرکت اعلام کرده است که به دنبال اخراج حدود ۱۰ هزار کارگر است و به نظر می رسد شرکت های فناوری که دیروز غول پیکر بودند امروز در بحران هستند.

چگونه این اتفاق افتاد؟

بذر این بحران کنونی در روزهای اولیه همه‌گیری کرونا کاشته شد، بسیاری از مصرف‌کنندگان مجبور شدند در خانه بمانند و با تلفن‌ها و رایانه‌های خود کار کنند؛ غول‌های فناوری که شاهد یک رونق مالی عظیم بودند، طولی نکشید تا به فقر افتادند و با بازگشت به حالت عادی، درآمد آنها کاهش یافته است.

بیشتر بخوانید:

متان جنجال برانگیز این روزها چیست و چگونه تولید می‌شود؟

تصاویر | سراتو، مگان یا النترا ؟ ۲۰ هزار دلاری های استثنایی

کارشناسان بر این باورند که همواره در چرخه‌های رکود اتفاقاتی از این قبیل می‌افتد که شرکت‌ها نه تنها سرعت استخدام را کاهش می‌دهند بلکه دست به اخراج نیروهای خود نیز می‌زنند و با بیرون آمدن از فصل سوم سال، که بسیار دشوارتر از فصل دوم بود، استارت‌آپ‌ها متوجه شدند که نمی‌توانند با کارکنانی که دارند رشد کنند و در واقع باید افراد را اخراج کنند.

کارشناسان می گویند این اخراج های فعلی ترکیبی از درآمدهای کمتر از حد انتظار برای شرکت ها و همچنین کاهش هزینه‌های شرکت‌ها است.

وقتی شرکت‌ها هزینه‌ها را کاهش می‌دهند، اولین کاری که باید انجام شود معمولاً هزینه‌های نیروی کار و همچنین تبلیغات و بازاریابی است. بنابراین وقتی نوبت به پیش‌بینی تعداد آنها می‌شود، بستگی به این دارد که آنها چگونه روند هزینه‌های تبلیغاتی را در پلتفرم‌هایشان دیده‌اند. وقتی این وضعیت خوب به نظر نمی رسد، آنها باید با تعدیل نیروی کار، این انتظارات را برآورده کنند.

آمازون؛ ۱۰ هزار نفر را تعدیل می‌کند

طبق گفته نیویورک تایمز، اگر آمازون واقعاً برنامه تعدیل نیرو ۱۰ هزار نفر را دنبال کند، این بزرگترین اخراج در تاریخ شرکت خواهد بود؛ این حرکت پس از آن صورت می گیرد که طبق گزارش ها، آمازون شاهد چند فصل بدون سود بوده است.

این روزنامه به نقل از منابع ناشناس گفت که افراد در گروه دستگاه ها از جمله مسئول دستیار صوتی الکسا، به همراه بخش خرده فروشی و منابع انسانی هدف قرار خواهند گرفت.

توییتر، متا و آمازون؛ چرا غول‌های فناوری کارمندان خود را اخراج می کنند؟

نیویورک تایمز گزارش داد که «رشد آمازون به پایین‌ترین نرخ در دو دهه اخیر کاهش یافته است؛ وال استریت ژورنال همچنین گزارش داد که شرکت جف بزوس، پس از یک بررسی چند ماهه، همچنین از کارکنان واحدهای غیرسودآور خواسته است که به دنبال “فرصت های دیگر در شرکت” باشند.

این اقدام تنها چند روز پس از آن صورت گرفت که آمازون در اوایل نوامبر ۱۵۰ کارگر خود را اخراج کرد.

توییتر نیمی از نیروی کار خود را اخراج کرد

توییتر هفته گذشته حدود نیمی از ۷۵۰۰ کارمند خود از جمله بخش وسیعی از تیم ارتباطات، تیم حقوق بشر، یادگیری ماشین و تیم الگوریتمی را اخراج کرد و تنها در هند ۹۰ درصد از کارکنان اخراج شدند.

این شرکت در حال انجام این حرکت ها تحت مدیریت ایلان ماسک، مدیرعامل جدید خود است، که دوره مدیریت او شاهد هرج و مرج و سردرگمی در رده های مختلف این شرکت بوده است.

توییتر، متا و آمازون؛ چرا غول‌های فناوری کارمندان خود را اخراج می کنند؟

ماسک که مبلغ حیرت آور ۴۴ میلیارد دلاری برای این شرکت رسانه های اجتماعی پرداخت کرده است، برای کاهش هزینه ها و شروع به درآمدزایی تحت فشار شدید قرار دارد.

متأسفانه این شرکت رسانه های اجتماعی تنها دو سال از عمر خود سودآور بوده است و تاسف‌آورتر این است که ماسک، ثروتمندترین مرد جهان، ۱۳ میلیارد دلار وام برای تامین مالی خرید خود گرفته است و او را به پرداخت بدهی سالانه یک میلیارد دلاری وا می‌دارد.

ماسک اخیراً مدعی شد که کاهش مشاغل ضروری است زیرا شرکت روزانه ۴ میلیون دلار ضرر می کند و او ۴ میلیارد دلار از سهام تسلا را فروخته است.

متا ۱۳ درصد از کارکنان خود را اخراج می کند

در همین حال، مارک زاکربرگ، مدیرعامل متا، هفته گذشته در نامه ای به کارمندان اعلام کرد که این شرکت ۱۳ درصد از نیروی کار خود را کاهش داده است.

زاکربرگ، در توضیح کاهش شغل حدود ۱۱۰۰۰ نفر برای کارمندانش، نوشت که تصمیم گرفته بود با پیش‌بینی رشد سریع حتی پس از پایان همه‌گیری، به شدت استخدام‌ها بیافزاید.

توییتر، متا و آمازون؛ چرا غول‌های فناوری کارمندان خود را اخراج می کنند؟

زاکربرگ نوشت: «متاسفانه، آنطور که من انتظار داشتم نشد. نه تنها تجارت آنلاین به روندهای قبلی بازگشته است، بلکه رکود اقتصاد کلان، افزایش رقابت و از دست دادن سیگنال تبلیغاتی باعث شده درآمد ما بسیار کمتر از آن چیزی باشد که من انتظار داشتم. من اشتباه کردم و مسئولیت آن را بر عهده می‌گیرم.»

منطق متا مانند سایر شرکت‌ها است – کارمندان زیادی را خیلی سریع استخدام کرد و درآمد کاهش یافت اما پس از آن سرمایه‌گذاری هنگفت آن در «متاورس» – تقریباً ۱۰ میلیارد دلار در سال – قماری است که برخی از سرمایه‌گذاران را به وحشت انداخته است.

اینتل به کاهش نیروی کار چشم دوخته است

بلومبرگ گزارش داد، اینتل متعهد شده است که در مواجهه با کاهش تقاضا در رایانه و کاهش سود، هزینه ها را کاهش دهد.

بادهای مخالف اقتصاد کلان چشم انداز بازار رایانه های شخصی و مراکز داده را که هر دو بازارهای بزرگ اینتل هستند، مخدوش کرده است.

توییتر، متا و آمازون؛ چرا غول‌های فناوری کارمندان خود را اخراج می کنند؟

این شرکت گفت که با کاهش مشاغل و کاهش هزینه ها در کارخانه های جدید، ۳ میلیارد دلار در سال آینده صرفه جویی خواهد کرد.

در حالی که این شرکت کاهش مشاغل را تأیید نکرده است، بلومبرگ گزارش داد که ۲۰ درصد از کارکنان با بلوک انصرافی مواجه هستند.

نتفلیکس ۴۵۰ کارمند را اخراج می کند

این استریمر جهانی که زمانی غالب بود، امسال حدود ۴۵۰ نیروی کار خود را کاهش داده است.

توییتر، متا و آمازون؛ چرا غول‌های فناوری کارمندان خود را اخراج می کنند؟

شرکت پخش کابلی در ماه‌های اخیر تحت فشار قرار گرفته است زیرا تورم، جنگ در اوکراین و رقابت شدید بر رشد مشترکین تأثیر گذاشته است.

۲۲۷۲۲۷Source link

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *