چطور بفهیم مودم وایرلس‌ هک شده / اگر هک شده بود چه کنیم؟


بامداد زندباف: تا حالا سرعت وای فای تان کم شده؟ یا به این مشکوک شده اید که هکر یا همسایه تان از وای فای شما استفاده می کند؟

وصل شدن هرکس به شبکه شما می تواند تهدید بزرگی برای خودتان و حریم خصوصی‌تان باشد حتی اگر همسایه‌تان قرضی از وای فای‌تان استفاده کند. در ادامه به این که چگونه بفهمیم وای فای‌مان هک شده و روش‌های مقابله با آن خواهیم پرداخت.

آیا کسی وای فای شما را هک کرده‌؟

سوء استفاده از ارتباط اینترنتی شما چه خطراتی را به همراه خواهد داشت؟

استفاده یک شخص دیگر از شبکه وای فای شما هرچه قدر هم بی خطر به نظر برسد باز هم کار درستی نیست.

اتصال شما با هر دستگاهی که به شبکه اضافه می شود کندتر می شود. اگر کسی برای پخش زنده یا بازی کردن یا به طور کلی هر فعالیتی که داده زیادی مصرف کند به شبکه شما وصل شود, سرعت تان کند تر هم می شود.با وصل شدن به شبکه شما این امکان وجود دارد که دیگران به تمام فایل های ذخیره شده در دستگاه های متصل به شبکه دسترسی پیدا کنند. هکرهای با تجربه تر می توانند دسترسی کامل به دستگاه های متصل به شبکه پیدا کنند. و این یعنی اطلاعات شخصی شما دیگر امن نیست.

اگر کسی وای فای تان را هک کند شما پول تان را هم برای یک اتصال وای فای هدر داده اید.

چگونه بفهمیم که کسی به وای فای مان وصل است؟

برای جلوگیری از تمام مشکلات بالا حتما بررسی کنید که آیا کسی به شبکه وای فای شما متصل است یا خیر.

اگر دستگاه های زیادی به روتر وای فای شما وصل نباشند روش زیر به خوبی کار خواهد کرد. اگر ۵ دستگاه یا کمتر به وای فای شما وصل هستند این روش خوبی است. این مراحل را با دستگاه های بیشتر هم می توانید انجام دهید اما هرچه قدر دستگاه های بیشتری متصل باشند زمان بیشتری طول خواهد کشید تا بعد از تکمیل این مراحل دوباره به شبکه وای فای خود متصل شوید.

۱) بعد از قطع کردن اتصال همه دستگاه‌ها, مودم وایرلس خود را بررسی کنید. ابتدا وای فای را در تمام دستگاه ها مثل موبایل, تبلت یا کامپیوتر خاموش کنید تا از اتصالشان به شبکه اینترنت جلوگیری کنید. اگر هم چنان روترتان مشغول کار بود احتمالا کسی از شبکه شما استفاده می کند.

۲) به حساب کاربری مودم وارد شوید و فعالیت ها را بررسی کنید.

چطور بفهیم مودم وایرلس‌ هک شده / اگر هک شده بود چه کنیم؟

با وارد شدن به اپلیکشن مودم می توانید ببینید چه دستگاه هایی متصل هستند. اگر دستگاهی غیر دستگاه های خودتان بود یا آن را نمی شناختید, آن را از شبکه حذف کنید.

۳) از اپلیکشن برای شناسایی دستگاه های متصل استفاده کنید

شما می توانید با استفاده از برنامه های موجود لیست کامل دستگاه های متصل به شبکه خود را بررسی کنید. این برنامه‌ها با اسکن شبکه وای فای دستگاه های متصل به آن را نشان می دهد.

اگر بعد از استفاده از روش های بالا هنوز نتوانستیم از شر این افراد خلاص شویم, برای بیرون کردن آنها چه کنیم؟

بلاک, بن یا حذف کردن تمام کاربران ناشناس

چطور بفهیم مودم وایرلس‌ هک شده / اگر هک شده بود چه کنیم؟

با دنبال کردن مراحل بالا شما می توانید تمام دستگاه های ناشناس را از شبکه وای فای خود بلاک, بن یا حداقل حذف کنید.

نام یا رمز روتر خود را تغییر دهید.

چطور بفهیم مودم وایرلس‌ هک شده / اگر هک شده بود چه کنیم؟

شبکه وای فای شما هیچ وقت نباید بدون رمز باشد پس حتما اسم و رمز عبور قوی انتخاب کنید تا دیگران نتوانند به راحتی اطلاعات ورود شما را حدس بزنند.

بعد از اینکه اسم و رمز وای فای خود را عوض کردید باید تمام دستگاه ها را دوباره متصل کنید, پس هر کسی که اطلاعات جدید را نداشته باشد به راحتی نمی تواند دوباره وارد شود.

۵۸۵۸Source link

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *