چطور بفهمیم اکانت اینستاگرام هک شده؟


اپلیکیشن اینستاگرام در میان محبوب‌ترین اپلیکیشن‌ها رتبه‌ی چهارم را با ۲ میلیارد کاربر به‌خود اختصاص می‌دهد. گفته می‌شود که به‌طور میانگین روزانه هر کاربر ۲۹ دقیقه را صرف گشت‌وگذار در این شبکه‌ی اجتماعی می‌کند و هر روز فقط ۴۰۰ میلیون استوری در این برنامه اشتراک‌گذاری می‌شود.

بااین‌حال، فرقی نمی‌کند که در بین افرادی باشید که فقط عکس سلفی پست می‌کنند یا برای سرگرمی و ردوبدل کردن میم (meme) به این شبکه اجتماعی سر می‌زنید، یا از این شبکه برای ارتباط با دوستان راه‌دور خود بهره می‌برید، درهر صورت هر لحظه ممکن است حساب کاربری شما هک شود و مورد سوءاستفاده قرار بگیرد.

اصلاً اهمیتی ندارد که تعداد دنبال‌کننده‌های شما میلیونی باشد یا نه، همچنان ممکن است مورد هدف حمله‌ی سایبری قرار بگیرید و حتی خودتان نیز متوجه دسترسی شخص دیگری به حساب کاربری اینستاگرامتان نشوید. بنابراین، این پرسش برای خیلی‌ها ممکن است مطرح شود که چطور بفهمم اینستام هک شده است؟

پیش‌از هر چیز لازم است بدانید همواره اطلاعات ارزشمند بوده است، هرچند ازنظر شما شاید مهم نباشد که کسی تاریخ تولدتان را بداند؛ اما یک هکر قطعاً می‌داند چگونه از این اطلاعات جزئی برای دستیابی به اطلاعات بیشتر استفاده کند و در مسیر انجام مهندسی اجتماعی، قربانی خود را به‌گونه‌ای احاطه کند تا راه فراری نداشته باشد. بنابراین، بهتر است برای استفاده از شبکه‌های اجتماعی ابزار و قابلیت‌های آن را درست بشناسید تا حضور ایمن‌تری تجربه کنید، برای مثال می‌توانید با آموزش جامع اینستاگرام و آشنایی با ابزار آن تاحدی امنیت بیشتری داشته باشید و بهره‌ کافی را از امکانات آن ببرید.

درهر صورت، با وجود رعایت تمامی نکات و داشتن اطلاعات کافی از چگونگی فعالیت ایمن در فضای مجازی، همچنان امکان هک شدن وجود دارد و درواقع، شاید بتوان گفت تنها راه جلوگیری قطعی از هک‌شدن اینستاگرام، استفاده نکردن از اپلیکیشن و سرویس اینستاگرام است! اما در پاسخ به پرسش اینکه چطور بفهمم اینستام هک شده باید گفت، علامت‌های هشداری وجود دارد که می‌توان با توجه به آن‌ها دسترسی شخص دیگر به حساب کاربری اینستاگرام را کشف کرد.

علامت‌های هک‌شدن حساب اینستاگرام

اولین نشانه‌ی هک شدن اینستاگرام می‌تواند ارتباط هکر با کاربر باشد که در آن تهدید یا درخواست پرداخت پول و باج کند. اما، در برخی موارد هکری که به حساب اینستاگرام نفوذ کرده است، بدون ارسال پیام مستقیم، در حساب کاربر می‌ماند و همچنان اطلاعات جمع‌آوری می‌کند تا در زمان مناسب اقدام کند یا حتی می‌تواند با استفاده از یک حساب سراغ حساب‌های دیگر برود یا در سایر صفحات فعالیت کند.

بنابراین، بهترین کاری که باید هرازگاهی انجام داد، این است که Login Activity (فعالیت ورود به حساب کاربری) در حساب خود را بررسی کنید.

بااین‌همه، آسان‌ترین و مطمئن‌ترین روش برای اطمینان از اینکه کسی به حساب کاربری اینستاگرام‌تان دسترسی ندارد این است که مستقیماً اقدام به تغییر رمزعبور کنید؛ زیرا در این صورت تمام دستگاه‌هایی که وارد حساب کاربری باشند، به‌طور خودکار از حساب خارج خواهد شد و باید مجدداً رمزعبور را وارد کنند.

دیگر علامتی که می‌توان برای تشخیص هک شدن اینستا به آن توجه داشت، تغییر در ایمیل یا شماره موبایل وارد شده است. درواقع، اغلب هکرها بلافاصله بعداز ورود به یک حساب کاربری، ایمیل و شماره موبایل را تغییر می‌دهند تا کاربر اعلانی دریافت نکند.

بنابراین، بهتر است ایمیل‌های دریافتی از اینستاگرام را جدی بگیرید، ممکن است شخصی درتلاش برای ورود به حساب کاربری شما باشد و اینستا پیام هشداری به شما ارسال کند؛ بنابراین، به‌وب‌سایت رسمی یا اپلیکیشن اصلی اینستاگرام بروید و رمزعبورتان را تغییر دهید. گاهی اوقات نیز این امکان وجود دارد که به‌دلیل فعالیت‌های مشکوک در اینستاگرام و زیرپاگذاشتن قوانین استفاده از آن، حساب کاربری شما مسدود یا محدود شود. تمام این نشانه‌ها می‌تواند زنگ خطری برای هک اینستاگرام باشد. سایر نشانه‌ها می‌توانند شامل موارد زیر شوند:

از سویی دیگر، ممکن است دسترسی به حساب کاربری فراهم نباشد و ایمیل‌های هشدار از طرف اینستاگرام برای شما ایمیل شود، ابتدا دقت کنید که این ایمیل‌ها باید به آدرس security@mail.instagram.com باشد درغیر این صورت ممکن است حقه‌ی هکر برای فیشینگ اطلاعاتی و دستیابی به حساب کاربری شما باشد. بنابراین، بعد از اطمینان از صحت ایمیل باید برای بازیابی اکانت اینستاگرام اقدام کنید. بدین ترتیب می‌توانید در پاسخ به ایمیل اعلام کنید که ایمیل شما تغییر داده شده است و درخواست «Revert this change» کنید تا تغییرات برگشت داده شوند.

چطور بفهمیم اکانت اینستاگرام هک شده است؟

در اولین قدم، ایمیل‌های دریافتی از سمت اینستاگرام را بررسی کنید که تلاش مشکوک برای ورود به حساب کاربری از لوکیشن و دستگاه ناشناس را هشدار می‌دهند. بعد از آن می‌توان به بخش Login Activity رفت یا تاریخچه‌ی گفتگوها و پست‌های لایک‌شده را بررسی کرد تا در صورت مشاهده‌ی موارد مشکوک رمزعبور خود را تغییر دهید.

آیا اینستاگرام اعلانی برای ورود جدید به حساب کاربری ارسال می‌کند؟

متأسفانه، اینستاگرام همیشه برای ورودهای جدید به حساب کاربری اعلان ارسال نمی‌کند، مگر اینکه تلاش بری ورود به حساب کاربری مشکوک باشد.

به‌طور کلی، برای پاسخ به پرسش «چطور بفهمیم اینستاگراممان هک شده؟» روش سریعی وجود ندارد که به‌صورت خودکار برای کاربر اعلان ارسال کند. درواقع، این وظیفه‌ی کاربر است که برای مثال با انتخاب یک ایمیل خاص و منحصربه فرد، انتخاب رمزعبور ترکیبی و فعال‌کردن احراز هویت دومرحله‌ای و مراقبت در راستای رفتار و کنش در فضای مجازی اعم‌از بازنکردن لینک‌های ناشناس، امنیت حساب کاربری خود را تا جای ممکن حفظ کند.

۵۸۵۸





Source link

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *