موشک پیشرفته‌ای که انسان را به فضا می‌برد/ برنامه بلندپروازانه چین برای ماه و دیگر سیاراترئیس بزرگ‌ترین پیمانکار فضایی چین می‌گوید راکتی که بتواند مدارگرد و فرودگر این کشور را با سه سرنشین به ماه ببرد، احتمالا تا سال 2027 آماده می‌شود. این کشور آسیایی همچنین برنامه‌های فضایی دیگری مثل نمونه‌برداری از مریخ، اکتشاف در اعماق فضا و جستجو به‌دنبال سیاره‌های قابل سکونت را دنبال می‌کند.

به‌گزارش خبرگزاری SCMP، «وو یانشنگ»، رئیس هیئت مدیره شرکت فناوری و علوم هوافضای چین (CASC) می‌گوید راکتی که قادر به حمل اولین مأموریت سرنشین‌دار این کشور به ماه باشد، احتمالاً در سال 2027 آماده بهره‌برداری خواهد شد. این راکت نسل جدید که گاهاً با اسم رمز «راکت 921» خطاب می‌شود، می‌تواند یک مدارگرد سه‌نفره و یک ماه‌نشین دونفره را حمل کند.

وو در سخنان خود درباره سایر برنامه‌های فضایی چین هم صحبت کرده است. این برنامه‌ها شامل مأموریت‌های «چانگ‌ای» می‌شود که قرار است نمونه‌های سمت دوردست ماه را در سال 2026 به زمین برگرداند. همچنین سال آینده قرار است مأموریتی برای بررسی قطب جنوب ماه انجام شود تا در نهایت در سال 2028 یک پایگاه تحقیقاتی در همان منطقه احداث گردد.

چین برنامه‌های زیادی برای ماه و سایر سیارات دارد

مسئولان دولتی چین پیش‌تر گفته بودند که امیدوارند تا حوالی سال 2030 اولین فضانوردان خود را به ماه بفرستند. اما هنوز تاریخ دقیقی برای این مأموریت اعلام نشده است. وو یانشنگ می‌گوید آنها همچنین قصد دارند از مریخ نمونه‌برداری کنند و ظرف 10 تا 15 سال آینده این نمونه‌ها را به زمین برگردانند.

چین فضای دوردست‌تر را فراموش نکرده و در نظر دارد که در حوالی سال 2025 به سراغ بررسی سیارک‌های نزدیک زمین و دنباله‌دارهای کمربند اصلی منظومه شمسی برود. همچنین در آینده قرار است مأموریت‌هایی برای واکاوی درباره مشتری و قمرهایش، اورانوس، خورشید و لبه منظومه شمسی انجام شوند.

وو می‌گوید مأموریت جستجو به‌دنبال سیاره‌های فراخورشیدی قابل سکونت که با اسم رمز Sound Search در دست توسعه قرار دارد، احتمالاً از سال 2030 آغاز می‌شود. به‌علاوه، این کشور به دنبال توسعه راکت‌های چندبارمصرف است تا حمل‌ونقل فضایی را آسان‌تر کند. راکت 921 که احتمالاً به راکت «لانگ مارچ CZ-5G» اشاره دارد، قادر به حمل 70 تن محموله تا مدار پایینی زمین و 25 تن محموله تا ماه است.

شرکت CASC همچنین در حال کار روی راکت قوی‌تری به‌نام «لانگ مارچ CZ-9» است که یک راکت سه‌مرحله‌ای خواهد بود و طوری طراحی می‌شود تا قابلیت حمل 150 تن بار به مدار پایینی زمین، 50 تن بار به ماه و 44 تن بار به مریخ را داشته باشد.

۵۸۵۸Source link

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *