فیلم | بودجه‌خواری 250 هزارمیلیاردتومانی اینستاگرام و واتساپ صحت دارد؟به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمد کشوری در واکنش به ویدئو بالا که سخنان حجت‌الاسلام محمد کرباسی در خصوص هزینه پهنای باند اینستاگرام و واتساپ در کشور است؛ گفت:”دیدم برخی در مورد هزینه اینترنت ادعاهایی را مطرح میکنند که خیلی غلطه و لازمه مستنداً نقد بشود؛ ‏ادعای اول: «سالانه دو میلیارد دلار ارز برای خرید پهنای باند اینترنت خارج می‌شود.» ‏ادعای دوم: «سالیانه ۲۵۰ هزار میلیاردتومان برای پهنای باند دو سکوی اینستاگرام و واتس‌اپ در کشور جابه‌جا میشود.»

اما نقد ادعای اول؛ ‏شرکت دولتی ارتباطات زیرساخت متولی «انحصاری» خرید و تامین پهنای باند اینترنت کشور است. طبق صورت مالی رسمی این شرکت در سال ۱۴۰۰، کل هزینه این شرکت برای تامین پهنای باند ۲ هزار و ۷۰ میلیارد تومان (معادل حدود ۷۰ میلیون دلار به نرخ وقت دلار) بوده است. اختلاف ۷۰ میلیون دلار با ۲ میلیارد دلار به حدی وحشتناک است که آدم حیران می‌ماند مبنای این بزرگنمایی و دروغ‌ها از کجاست؟

‏اما نقد ادعای دوم؛ ‏ آیا اپراتورها ۲۵۰ هزار میلیارد تومان!! از اینستاگرام و واتس اپ پول در می‌آورند؟

‏کل درآمد رایتل و ایرانسل و همراه اول روی هم در سال ۱۴۰۰؛ حدود ۵۰ همت (هزار میلیارد تومان) است که تقریباً ۳۰ همت آن از محل فروش اینترنت (داده) است. در بخش ثابت هم طبق صورت‌های مالی شرکت مخابرات و کل شرکت‌های FCP حداکثر ۱۰ همت است، یعنی درآمد کل فروش اینترنت کشور به زحمت به ۴۰ همت میرسد، چطور فقط ۲۵۰ هزار میلیارد تومان آن فقط برای واتس اپ و اینستاگرام است!؟

محمد کشوری در آخر گفت:”‌ ‏ای کاش این افراد -که بسیار هم در باب فضای مجازی پر سر و صدا هستند- اگر دانش تخصصی حداقلی ندارند لااقل زبان به کام گیرند و به کار علمی خودشان بپردازند، اگر هم خدای ناکرده آگاهانه این ادعاهای غلط را مطرح می‌کنند که و علی الاسلام السلام اذا بلیت بمثلهم..”

۲۲۷۲۲۷Source link

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *