فیلم | به حرکت درآوردن صندلی چرخدار با ذهندانشمندان صندلی چرخداری ساختند که با ذهن کنترل می‌شود و افکار کاربران را به دستورات مکانیکی تبدیل می‌کند و از این راه به افراد فلج کمک می‌کند تا تحرک پیدا کنند. آن‌ها نشان دادند که افرادی که دچار فلج چهاراندام هستند (حس و کنترل پاها و دستان خود را از دست داده‌اند) پس از تمرین طولانی‌مدت با صندلی‌های چرخداری که با ذهن کنترل می‌شوند، می‌توانند از آن‌ در یک محیط طبیعی و به‌هم‌ریخته استفاده کنند.

خوزه دِل آر میلان (José del R. Millán)، از اعضای تیم پژوهشی در دانشگاه تگزاس در آستین در آمریکا، می‌گوید: ما نشان می‌دهیم که یادگیری متقابل کاربر و الگوریتم رابط مغز و ماشین، هر دو برای استفاده موفقیت‌آمیز افراد از این صندلی‌های چرخدار مهم هستند. پژوهش ما یک مسیر بالقوه برای پیشرفت ترجمه بالینی فناوری رابط غیرتهاجمی مغز و ماشین را برجسته می‌کند.

میلان و همکارانش سه فرد دچار فلج چهاراندام را برای شرکت در پژوهش انتخاب کردند. هر یک از شرکت‌کنندگان سه بار در هفته به مدت ۲ تا ۵ ماه در جلسات آموزشی شرکت کردند. هر یک از شرکت‌کنندگان کلاهی بر سر داشتند که فعالیت‌های مغزی آن‌ها را از طریق نوار مغزی (الکتروانسفالوگرافی) تشخیص می‌داد. این فعالیت‌های مغزی از طریق یک دستگاه رابط مغز و ماشین به دستورات مکانیکی برای صندلی‌های چرخدار تبدیل می‌شد.

به گفته دانشمندان یادگیری ماشین به تنهایی برای کنترل موفقیت‌آمیز چنین دستگاهی کافی نیست.

میلان می‌گوید: به نظر می‌رسد کسی که بتواند رابط مغز و ماشین را کنترل کند، قادر خواهد بود فعالیت‌های روزانه نسبتاً پیچیده‌ مانند راندن صندلی چرخدار را در یک محیط طبیعی انجام دهد؛ این نیازمند سازماندهی مجدد انعطاف‌پذیری عصبی در قشر مغز است.

دانشمندان امیدوارند که تجزیه‌وتحلیل دقیق‌تری از سیگنال‌های مغزی همه شرکت‌کنندگان انجام دهند تا استفاده از این دستگاه را برای افرادی که در آینده درگیر فرآیند یادگیری هستند، تسهیل کنند.

۵۸۵۸Source link

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *