فراخوان وزارت ارتباطات برای مقابله با IOS و اندرویدبه گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی وزارت ارتباطات، معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به منظور تولید سیستم عامل تلفن همراه هوشمند فراخوان عمومی اعلام کرد.

در فراخوان منتشر شده معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات، آمده است: «در راستای اجرای بند 18 اهداف عملیاتی سند طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات و به منظور شناسایی ظرفیت های فنی و اجرایی تولید و توسعه سیستم عامل تلفن همراه هوشمند، از بین اشخاص حقیقی و حقوقی شامل شرکت های خصوصی، غیردولتی و سازمان های مردم نهاد که تا تاریخ بیستم دی ماه 1401 دارای حداقل یک سیستم عامل عملیاتی نصب شده بر روی گوشی هوشمند باشند برای ارزیابی دعوت به عمل می آید.»

داوطلبان حداکثر تا تاریخ فوق برای دریافت شرایط ارزیابی و حمایت، درخواست های خود را به همراه رزومه فنی و سوابق کاری مرتبط به نشانی رایانامه dti@ict.gov.ir ارسال کنند.

طرح سیستم عامل بومی از مدت‌ها پیش مطرح شده و زمانی که حذف تعدادی از برنامه‌های ایرانی از بازارهای بین‌المللی صورت گرفت در دستور وزارت ارتباطات قرار گرفت. «محمدجواد آذری جهرمی»، وزیر وقت ارتباطات تیرماه 1398 ویدیویی را در حساب توییتری خود منتشر کرد که حکایت از عزم جدی وزارت ارتباطات برای توسعه اندروید ایرانی داشت. ماجرا به حذف نسخه‌های تلگرام طلایی و هاتگرام از روی گوشی‌های کاربران ایرانی باز می‌گشت. در این راستا سیستم‌عاملی برای گوشی‌های اندرویدی تهیه شده بود تا دیگر امکان حذف اپ‌های ایرانی وجود نداشته باشد. رئیس سازمان فناوری اطلاعات وقت هم پیش‌بینی کرده بود که این نسخه می‌تواند 0.5 الی 8 درصد از مخاطبین اندروید در کشور را به خود جذب کند.

این طرح نهایتا به نتیجه نرسید و حالا دوباره وزارت ارتباطات آن را به جریان انداخته است. باید دید فراخوان وزارت ارتباطات چقدر مورد استقبال شرکت‌ها و تیم‌های نرم افزاری قرار خواهد گرفت و آیا در نهایت کاربران ایرانی نیز به این موضوع بخت و اقبالی نشان خواهند داد یا خیر.

227227Source link

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *