عکس | نخستین گام‌های کودک مبتلا به فلج مغزی با کمک یک اسکلت رباتیک


یک پسر هشت ساله مبتلا به فلج مغزی در تمام عمرش به ویلچر محدود شده بود، اما او به تازگی موفق شده نخستین گام‌های خود را به لطف اسکلت بیرونی رباتیکی که مخصوص کودکان طراحی شده است، بردارد.

“دیوید زابالا” (David Zabala)، به یک اسکلت بیرونی جدید موسوم به “اطلس۲۰۳۰” (Atlas ۲۰۳۰) مجهز شد که دارای مفاصل مکانیکی است که با حرکات او سازگار می‌شوند و به او امکان می‌دهند تا نهایتا بدون نیاز به کمک راه برود.

عکس | نخستین گام‌های کودک مبتلا به فلج مغزی با کمک یک اسکلت رباتیک

این نوآوری، بخشی از روشی است که در یک مرکز درمانی در مکزیکوسیتی استفاده می‌شود. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که فراهم کردن امکان راه رفتن برای کودکان فلج، نه تنها طول عمر و سلامت جسمانی آنها را افزایش می‌دهد، بلکه عزت نفس آنها را نیز بهبود می‌بخشد.

“گوادالوپه مالدونادو” (Guadalupe Maldonado)، مدیر انجمن افراد مبتلا به فلج مغزی در مکزیک گفت که این اسکلت می‌تواند به دستیابی به اهداف توانبخشی در زمان مورد نظر کمک کند.

این اسکلت توسط “النا گارسیا آرمادا” (Elena García Armada) ساخته شده است که برنده “جایزه مخترع اروپایی” (European Inventor Award) در سال ۲۰۲۲ برای این نوآوری شد.

اطلس۲۰۳۰، یک اسکلت بیرونی برای کودکان است که به طور ویژه برای کودکان سه تا ۱۴ ساله طراحی شده است. مفاصل مکانیکی به دور پاها و کمر کودک می‌پیچند و برای حمایت بیشتر، به ساختاری روی چرخ‌ها متصل می‌شوند.

عکس | نخستین گام‌های کودک مبتلا به فلج مغزی با کمک یک اسکلت رباتیک

“گوادالوپه کاردوسو” (Guadalupe Cardoso)، مادر دیوید، شاهد برداشتن نخستین گام‌های پسرش در اتاق درمان بود. کاردوسو گفت: این اسکلت ابتدا او را ترساند و دستانش خیلی می‌لرزیدند، اما اکنون می‌بینم که این اسکلت به پاهای او قدرت و بهبودی بیشتری در راه رفتن می‌دهد. او علاقه زیادی به پیاده‌روی دارد و آماده است که گام بردارد. این کار برای او لذت‌بخش است و خیلی خوشحال است.

اگرچه دیوید لباس رباتیک پوشیده است، اما اکنون می‌تواند چندین فعالیت مانند بازی با توپ و نقاشی را انجام دهد؛ کارهایی که هرگز فکر نمی‌کرد انجام دادن آنها ممکن شود.

درمانگران دیوید نیز در مورد این فناوری جدید هیجان‌زده هستند؛ آنها اسکلت بیرونی را روی بدن دیوید قرار دادند و می‌دانستند که آماده است تا نخستین گام‌های خود را بردارد.

“آرتورو پالافوکس سانچز” (Arturo Palafox Sanchez)، فیزیوتراپیست ۲۸ ساله گفت: داشتن اسکلت بیرونی، ما را بسیار هیجان‌زده می‌کند و حتی اکنون می‌توانیم از آن برای دستیابی به سایر هدف‌های استفاده کنیم. این اسکلت، ما را به عنوان درمانگر امیدوار می‌کند که در آینده بتوانیم به هدف‌های بسیاری دست یابیم.

“انجمن افراد مبتلا به فلج مغزی” (APAC) مکزیک، این دستگاه را دو هفته پیش دریافت کرد و هدف آن، کمک کردن به حداقل ۲۰۰ کودک مبتلا به فلج مغزی در سراسر کشور است. مکزیک پس از اسپانیا و فرانسه، سومین کشوری است که درمان با این دستگاه را ارائه می‌دهد.

مالدونادو در بیانیه‌ای گفت: ما شاهد به دست آوردن نتایج با کودکان هستیم و می‌خواهیم به کار کردن و توانمندسازی ادامه دهیم تا کودکان بیشتری در سراسر کشور به این نوع توانبخشی دسترسی داشته باشند، زیرا همیشه پذیرای کودکانی هستیم که به توانبخشی نورورباتیک نیاز دارند و این به طور اساسی زندگی آنها را تغییر می‌دهد.

به گفته مالدونادو، اسکلت بیرونی به سرعت به اهداف توانبخشی می‌رسد که با استفاده از روش‌های سنتی معمولا ماه‌ها طول می‌کشد. این کار شامل تقویت عضله‌ای است که سیستم گوارشی و ریوی کودک را بهبود می‌بخشد، اما بزرگترین پیشرفت در کودکی که از لباس رباتیک استفاده می‌کند، در روحیه او دیده می‌شود.

۵۸۵۸Source link

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *