عکس | دستاورد شگرف چین در تولید سلاح


سلاح‌های هایپرسونیک طوری طراحی شده‌اند که از روی هواپیماها شلیک شوند. اما بر اساس مقاله‌ای که در مجله Aero Weaponry منتشر شده، سلاح‌های مافوق صوت چین مشابه موشک کینژال روسیه می‌توانند به حداکثر سرعت 1000 کیلومتر بر ساعت برسند. این سرعت قادر است دامنه مبارزات ناوهای هواپیمابر را به بیش از 2500 کیلومتر برساند و چنان حملات سریعی را رقم بزند که اکثر سامانه‌های دفاع هوایی امکان ایستادگی در برابر آن را نداشته باشند.

نگهداری و تعمیر سلاح‌های هایپرسونیک به ویژه در دریا سخت‌تر از موشک‌های معمولی است. به همین خاطر، تاکنون هیچ گزارشی از پیاده‌سازی این فناوری روی ناوهای هواپیمابر شنیده نشده است. ولی تکنیک نوآورانه دانشمندان چینی به منظور تعمیر این تجهیزات توانسته آزمایش‌های میدانی سخت ارتش را پشت سر بگذارد و از پس چالش‌ها برآید.

ناو هواپیمابر

سلاح‌های هایپرسونیک آسیب‌پذیرند

دمای سطحی سلاح‌های هایپرسونیک معمولا در هنگام عبور از فضای اتمسفر می‌تواند به چند هزار درجه برسد. هرچند مواد بخشی از قسمت‌های مهم این تجهیزات در برابر حرارت مقاوم‌ هستند و اجازه عبور سیگنال‌های ارتباطی را می‌دهند ولی پوشش پیشرفته موشک‌ها همچنان در برابر حمل و نقل، نگهداری و نصب روی هواپیماها آسیب‌پذیرند.

محققان چینی می‌گویند زمانی که قطعه‌ای خراب می‌شود و در معرض رطوبت اقیانوس به همراه نمک و کپک قرار می‌گیرد، مشکلاتی این پوشش مقاوم در برابر گرما را تهدید می‌کنند. قبلا برای حل این مشکلات نیاز به آزمایشگاه‌های زمینی پیشرفته و تجهیزات حرفه‌ای بود. اما حالا چینی‌ها تکنیکی را ابداع کرده‌اند که در آن فقط یک نفر باید قطعات خراب را از تجهیزات جدا و قطعات جدید را نصب کند و بعد شکاف‌ها را بپوشاند و سطح موشک را صیقل دهد.

این تکنیک که حتی در شرایط نامطلوب هم آزمایش شده، میانگین زمان سرویس‌دهی را به یک دهم روش مرسوم رسانده است. محققان می‌گویند این روش می‌تواند باعث بهبود طول عمر سلاح‌های هایپرسونیک هم شود.

۲۲۷۲۲۷Source link

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *