عکس | جنگنده چابکی که چین و پاکستان ساخته‌اند


این جت تک سرنشین و تک موتوره در پاکستان با نام JF-17 Thunder و در چین با نام FC-1 Xiaolong شناخته می شود. سقف خدمتی این جنگنده ۵۰,۰۰۰ فوت عنوان شده و حداکثر سرعت آن به ۱,۲۰۰ مایل بر ساعت می رسد و بدین ترتیب JF-17 می تواند عملیات های متعددی از جمله رهگیری هوایی و حمله به اهداف زمینی را انجام دهد.

این جنگنده چینی-پاکستانی می تواند تقریباً ۳,۰۰۰ کیلوگرم سلاح را روی نقاط مختلفی از بدنه خود حمل کرده و به یک توپ خودکار دو لول ۲۳ میلیمتری نیز مجهز است. اولین فروندهای JF-17 کاملاً در چین ساخته شدند اما پاکستان اکنون بخش عمده ساخت این جنگنده را بر عهده دارد. در حال حاضر ۵۸ درصد از این جنگنده نسل چهارمی در پاکستان و ۴۲ درصد دیگر در چین ساخته می شود. علیرغم توسعه مشترک، تنها پاکستان تصمیم گرفت که آن را به خدمت بگیرد و در سال ۲۰۰۷ به طور رسمی این جنگنده را در نیروی هوایی خود به کار گرفت. این جنگنده قرار است جایگزین ناوگان قدیمی جت های جنگنده Nanchang A-5, Chengdu F-7, و Mirage III و V شود.

عکس | جنگنده چابکی که چین و پاکستان ساخته‌اند

با داشتن دستکم ۱۲۵ فروند در سرویس، JF-17 اکنون ستون فقرات نیروی هوایی پاکستان را تشکیل می دهد و گفته می شود که در عملیات هایی برای حمله هوایی به شبه نظامیان در شمال غرب پاکستان گرفته شده است. مقامات کنونی و بازنشسته نیروی هوایی پاکستان مدعی شده اند که JF-17 در جریان درگیری هوایی در فوریه ۲۰۱۹ توانسته یک فروند جت MiG-21 هندی را ساقط کند هر چند مقامات هندی گفته اند که این جنگنده توسط یک F-16 پاکستانی ساقط شده است.

از زمان معرفی، JF-17 تاکنون بارها روزآمدسازی شده است و تازه ترین نسخه آن با نام Block III که اولین پروازش را در اواخر سال ۲۰۱۹ انجام داد، روزآمدسازی های قابل توجهی دریافت کرده که افزایش نقاط سخت روی بدنه برای اتصال تجهیزات تهاجمی، سیستم دیجیتالی اضافی پرواز با سیم و یک رادار رشته ای اسکن الکترونیکی فعال است. پاکستان جنگنده Block III JF-17 را یک جت نسل ۴.۵ می داند و نیروی هوایی این کشور قصد دارد دستکم ۵۰ فروند از این جت را در اختیار بگیرد که اولین فروند آن ها در ژانویه جاری تحول داده شد. این جنگنده ها دستکم یکی از پیشرفته ترین موشک های هوا به هوای چین را حمل می کنند.

پاکستان در حال حاضر بیشترین تعداد JF-17 را در اختیار دارد. میانمار نیز اولین مشتری بین المللی این جنگنده بود که ۶ فروند از آن را خریداری کرده و نیجریه نیز ۳ فروند JF-17 خریداری کرده است. با قیمت متفاوت از ۱۵ تا ۲۵ میلیون دلار به ازای هر فروند، JF-17 بسیار ارزان تر از هر جنگنده نسل چهارمی در بازار است. اضافه کردن قدرت تهاجمی، مانند لانچرهای جدید موشکی می توانند JF-17 را برای کشورهای با بودجه های دفاعی محدود که به دنبال جت های جنگنده چندمنظوره هستند جذاب تر سازد. چندین کشور تاکنون علاقه خود را به خرید JF-17 نشان داده اند.

۵۸۵۸Source link

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *