عکس | برگ برنده چین در مقابل پیشرفته‌ترین جنگنده آمریکا !


در شرایطی که آمریکا می‌خواهد ۱۱ آذر از پیشرفته‌ترین بمب‌افکن پنهانکار دنیا رونمایی کند، گزارش‌ها حاکی از آن است که ارتش چین هم به عرضه بمب‌افکن H-۲۰ نزدیک شده و می‌خواهد دامنه حملات این جنگنده را دو برابر محصولات موجود کند.

بیشتر بخوانید: 

به گزارش خبرگزاری South China Morning Post، چند فرمانده نیروی هوایی ارتش چین تأکید کرده‌اند که این کشور تمایل دارد قابلیت‌های مبارزه‌ای خود در عملیات‌های دفاعی و تهاجمی را تقویت کند و بازدارندگی راهبردی مدنظر رئیس جمهور «شی جین‌پینگ» را اجرا سازد.

چین به منظور تقویت توانمندی‌های هوایی خود در حال کار روی سری ۲۰ هواپیماهای پیشرفته شامل هواپیمای باربری Y-۲۰، هلیکوپتر Z-۲۰ و جنگنده پنهانکار J-۲۰ است. H-۲۰ هم می‌خواهد به‌عنوان بمب‌افکن پنهانکار به کار گرفته شود و حفره مربوطه را در ارتش این کشور پر کند.

بمب‌افکن پنهانکار B-21

طرح احتمالی بمب‌افکن B-۲۱

بمب‌افکن پنهانکار H-۲۱ در مقابل B-۲۱ آمریکا قرار می‌گیرد

فعلاً مشخص نیست که چین واقعاً می‌خواهد به‌همین زودی‌ها از بمب‌افکن پنهانکار خود پرده بردارد یا خیر. با این حال، زمانی که H-۲۰ از راه برسد، مطمئناً با رقیب آمریکایی خود یعنی B-۲۱ Raider مقایسه خواهد شد. جنگنده آمریکا باید دو نسل جلوتر از B-۲ باشد که اولین پرواز خود را در اواخر دهه ۱۹۸۰ انجام داد.

متخصصان به خبرگزاری چینی SCMP اعلام کرده‌اند که فاصله میان این دو بمب‌افکن به‌سرعت در حال کمتر شدن است. در نتیجه، انتظار نمی‌رود که در مراسم معرفی B-۲۱ اطلاعات زیادی درباره قابلیت‌های آن ارائه شود تا چینی‌ها امکان کپی‌برداری از این قابلیت‌ها را نداشته باشند.

از سوی دیگر، عده‌ای این احتمال را مطرح کرده‌اند که H-۲۰ حتی در مقایسه با آخرین نسخه B-۲ که در طول دهه‌ها بروزرسانی‌های زیادی دریافت کرده، ضعیف‌تر باشد. ولی آن‌چه در ساخت H-۲۰ اهمیت دارد، شکستن انحصار آمریکا در تولید بمب‌افکن‌های پنهانکار است.

چینی‌ها اولین بار در اوایل دهه ۲۰۰۰ اعلام کردند که خواهان تولید بمب‌افکن‌های پنهانکارند. این کشور در سال ۲۰۱۳ گفت مشغول کار روی هواپیمایی با توان حمل ده‌ها تن مهمات جنگی است و می‌تواند بدون سوخت مجدد تا ۸ هزار کیلومتر پرواز کند. پکن در سال ۲۰۱۸ رسماً بمب‌افکن خود را معرفی کرد اما چیزی از آن به نمایش نگذاشت. حالا باید منتظر باشیم تا ببینیم H-۲۰ چگونه معرفی خواهد شد.

۲۲۷۲۲۷Source link

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *