ربات‌های نظامی و قاتل به اوکراین رسیدندتولید این ماشین‌های قاتل موازی با رشد و پیشرفت چشمگیر انسان در عرصه هوش مصنوعی بوده است که می‌توانند برای نسل بشر خطری بزرگ محسوب شوند. ربات قاتل در واقع یک سلاح کاملا مستقل است که توانایی نابود کردن اهداف بدون دخالت انسان را دارد.

ربات های نظامی چگونه به میدان جنگ اوکراین راه یافتند؟

در میدان جنگ اوکراین، بین بمباران‌ها و نبرد تانک‌های روسیه، اکنون یک جنگ دیجیتال درحال شکل‌گیری است و مرز بین تصمیم‌گیری انسان و ماشین هر لحظه نازک‌تر می‌شود. از زمانی که روسیه در فوریه ۲۰۲۲ به اوکراین حمله کرد، پهپادهای مجهز به هوش مصنوعی در مقیاسی بی‌سابقه در میدان جنگ مستقر شدند.

گزارش‌ها نشان می‌دهند که روسیه پهپادهای خودمختار کلاشینکف و لنست کامیکاز را وارد میدان جنگ کرده است. از طرف دیگر، ارسال پهپادهای کامیکاز 700 سوئیچ بلید و فینیکس به اوکراین توسط ایالات متحده صورت می‌گیرد که از نرم‌افزار ردیابی GPS و تشخیص اشیا استفاده می‌کنند. اما سلاح‌های جدید مورد استفاده در جنگ بین اوکراین و روسیه به‌اینجا ختم نمی‌شود!

اکنون نسل جدیدی از ماشین‌های خودمختار که در زبان عامیانه به عنوان «ربات‌ های قاتل» شناخته می‌شوند، در اوکراین در حال عرضه هستند. آنها نوید یک دوره نظامی جدید را می‌دهند و در حال ارائه قابلیت‌هایی هستند که بسیار بیشتر از نسل فعلی تسلیحات است و دیگر محدود به هواپیماهای بدون سرنشین در آسمان یا دریا نیست.

آنها آماده‌اند تا جنگ مدرن را رقم زده و چالش‌های مرگبار و نگرانی‌های جدیدی را وارد زندگی بشر کنند.

زنگ خطر ورود ربات های کشتار جمعی به اوکراین

برخی از کارشناسان نسبت‌ به‌جایگزینی این تسلیحات جدید به‌جای اسلحه‌های متعارف هشدارهایی را به صدا در آورده‌اند.دانیل فیوت، استاد دانشگاه بروکسل و عضو موسسه Real Elcano، گفت: «نمی‌توان از اهمیت استفاده از فناوری‌های نوظهور در جنگ‌های آینده چشم‌پوشی کرد، اما تا هنگامی که امکان استفاده از تسلیحات متعارف وجود دارد، نباید گزینه ورود ربات های نظامی و قاتل به اوکراین را انتخاب کنیم.»

شرکت رباتیک اوکراین، Temerland، یک پلتفرم رباتیک شناسایی تسلیحاتی به نام GNOM منتشر کرده که به‌عنوان یک وسیله نقلیه ضد مین برای واحدهای رزمی عملیاتی طراحی شده است.

ادوارد تروتسنکو، مدیرعامل Temerland گفت: «در دهه آینده، شاهد معرفی پهپادهای زمینی با عناصر اتوماسیون و پیشرفت هوش مصنوعی برای تصمیم‌گیری مستقل خواهیم بود.» در همین حین، متحدان ناتو مانند هلند درحال آزمایش روباتیک با هوش مصنوعی هستند.

طرفداران ساخت ربات‌ های قاتل معتقدند که هر جنگی یک آزمایش فناوری است و کشورها در آینده شاهد یک مزیت بزرگ با داشتن این نوع سیستم‌ها خواهند بود. به‌علاوه، آنها دیدگاه خود را این‌گونه توجیه می‌کنند که چنانچه تعداد بیشتری از این وسایل نقلیه کشنده در میادین جنگ مستقر شود، بار جسمی برای سربازان کاهش خواهد یافت.

باوجود تمامی این اقدامات، کسی دقیقاً نمی‌تواند بگوید که چه زمانی ربات‌ های قاتل به‌صورت کاملاً خودمختار برای استقرار سیستماتیک در سناریوهای مورد بحث آماده خواهند شد.

صرف نظر از اینکه چه زمانی این فناوری نظامی خودمختار می‌شود، جهان هم‌اکنون با یک مسابقه تسلیحاتی جدید طی توسعه هوش مصنوعی و ارتقاء امنیت سایبری روبرو است. در نتیجه، ارتش‌ها در حال تنظیم استراتژی‌های لازم برای پاسخگویی به‌نیاز فوری به‌مهندسان نرم‌افزار و کارشناسان هوش مصنوعی هستند.

منتقدان زیادی در رابطه با این اقدامات وجود دارد و مخالفان ربات‌ های قاتل آن را تهدیدی بزرگ برای بقای بشریت می‌دانند و خواستار ممنوعیت کاربرد این سلاح هستند.

۵۸۵۸Source link

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *