رئیس جمهور آمریکا کیفی دارد که می‌تواند در لحظه با آن اینترنت را قطع کند


کارشناس مهمان برنامه فرامتن از شبکه افق در بخشی از گفتگوی خبری در این برنامه اعلام کرد رفع تحریم‌های اینترنتی علیه ایران از سوی آمریکا یک بازی سیاسی است و ایران به یک اینترنت ملی نیاز دارد. این کارشناس همچنین اعلام کرد آمریکا هر لحظه که بخواهد می‌تواند اینترنت جهانی را قطع کند چرا که یک کیف در اختیار رئیس جمهور آمریکا است که با آن می‌توان با یک حرکت، اینترنت جهانی را قطع کرد.

«محمد لسانی» کارشناس فضای مجازی و مدرس سواد رسانه‌ای در برنامه فرامتن که از شبکه افق صدا و سیما پخش شد، اعلام کرد رئیس جمهور آمریکا در هر لحظه می‌تواند اینترنت جهانی را قطع کند. او در اینباره گفت: «همواره دو کیف همراه رئیس جمهور آمریکا است که یکی کیف دستور حمله نظامی است و دیگری کیفی است که در آن دستور به قطع اینترنت جهانی صادر می‌شود.» لسانی تاکید کرد رئیس جمهور آمریکا در هر لحظه که احساس کند اینترنت علیه اوست، این شبکه جهانی را در لحظه قطع می‌کند.

رئیس جمهور آمریکا کیفی دارد که می‌تواند در لحظه با آن اینترنت را قطع کند

لسانی در ادامه صحبت‌های خود تاکید کرد به‌خاطر این موضوع که قطع اینترنت جهانی در دست آمریکا قرار دارد، ایران نیازمند یک شبکه اینترنت ملی است تا در صورت قطع اینترنت جهانی، کار روزمره مردم معطل نماند. این موضوعی در حالی مطرح می‌شود که وزارت ارتباطات و سایر مقام‌های دولتی چندین بار تاکید کردند چیزی به نام اینترنت ملی وجود ندارد و آنها به دنبال ایجاد شبکه ملی اطلاعات هستند که به معنای قطع اینترنت جهانی نیست.

محمد لسانی در این برنامه از رقابت با محصولات خارجی دفاع کرد و تاکید کرد اینترنت جهانی مانند تنفس است و باید وجود داشته باشد اما از آنسو اعلام کرد داشتن اینترنت ملی نیز ضروری است: «نباید ارائه خدمات به مردم در هنگام قطع اینترنت جهانی با اختلال مواجه شود. باید سیستم بانکی کشور و سیستم‌های پزشکی به مردم سرویس خود را ارئه دهند.

رئیس جمهور آمریکا کیفی دارد که می‌تواند در لحظه با آن اینترنت را قطع کند

لسانی در ادامه برنامه فرامتن رفع تحریم‌های آمریکا در چند ماه گذشته را یک بازی سیاسی خواند و تاکید کرد هدف آمریکا از این کار تجهیز کردن معترضان ایرانی در برابر حاکمیت است: «چرا آمریکا در تکنولوژی‌هایی مثل هوش مصنوعی اقدام به رفع تحریم ایران نمی‌کند تا در این فناوری‌های های‌تک بتوانیم کارهایی بکنیم؟»

گفتنیست تا چند سال پیش کلید اینترنت در دست نهادی به اسم آیکان قرار داشت که با آمریکا قرارداد داشت اما چند سالی می‌شود که دولت آمریکا دیگر دخالتی در این سازمان ندارد و تحت نظر سازمان ملل فعالیت دارد. هرچند سخنگوی آیکان نیز پیش‌تر تاکید کرده این سازمان به طور کی قادر به دخالت یا تعدیل محتوای اینترنت نبوده و نیست.

لسانی پیش از این دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و مشاور رسانه رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران بوده و سردبیری مجله همشهری پایداری را نیز برعهده داشته است. او هم‌اکنون به عنوان مدرس دوره‌های شناخت رسانه‌های اجتماعی در موسسات فرهنگی فعالیت دارد و مشاور رسانه‌ای و کارشناس سواد رسانه‌ای است.

227227Source link

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *