تعدیل نیرو در کمین کسب و کارهای مجازیهنوز آمار رسمی از شدت ضرری که این کسب و کارها متحمل شده‌اند منتشر نشده‌است اما طبق اطلاعاتی که بنده دارم با گذشت کمتر از یک ماه از فیلترینگ چندین شرکت بزرگ در حوزه فناوری به تعدیل نیرو روی آورده‌اند.

این کسب و کارهای مجازی به تازگی از بحران کرونا گذر کرده‌ بودند و حال با بحران قطعی مواجه شده‌اند؛ در وهله اول حوزه دیجیتال مارکتینگ از محدودیت‌های اعمال شده بر اینترنت ضربه می‌خورد اما به این معنا نیست که تنها دیجیتال مارکتینگ از این محدودیت‌ها ضربه می‌خورد بلکه کسب و کارهای آفلاین نیز از این قطعی‌ها ضربه خواهند خورد.

گمان می‌شود که بازار سنتی کماکان حرف اول را می‌زند اما این بازار نیز به طور کامل با بازار آنلاین درگیر است و طبق آمارهایی که گرفته شده است بازار سنتی نیز از این محدودیت‌های اعمال شده بر اینترنت متضرر شده‌است.

نااطمینانی کاربر دامن‌گیر برنامه توسعه دولت الکترونیک خواهد شد

گفتنی است که برنامه دولت الکترونیک آسیب چندانی از این قطعی‌ها نخواهد دید اما عدم اعتمادی که در کاربر به وجود می‌آید و فقدان اقبال در کاربران به این برنامه آسیب خواهد زد؛ این اعتماد از دست رفته مانند آبی است که ریخته شده و بازگرداندن آن بسیار کار دشواری است. همان‌طور که در حال حاضر کاربران از پیام رسان‌های بومی استفاده نمی‌کنند بلکه با فیلترینگ اینستاگرام آمار بازدید از تلگرام افزایش نیز یافته است و این اتفاق از اعتماد از دست رفته کاربران حکایت دارد.

نباید فراموش کرد که توسعه دولت الکترونیک به یک سری نیروی حرفه‌ای احتیاج دارد که با اتفاقاتی که در حال حاضر در حال رخ دادن است صد در صد منجر به مهاجرت بیشتر نیروهای حرفه‌ای خواهد شد و ممکن است کشور با کمبود نیروی متخصص مواجه شود.

دهکده جهانی اینترنت به دهکده بومی بدل خواهد شد

اصولا ماهیت شبکه اجتماعی به این شکل است که من می توانم در یک روستا دور افتاده در ایران با یک فرد در یک روستا دور افتاده در سوئیس ارتباط بگیریم و این ارتباط بدون هیچ محدودیتی برقرار خواهد شد.

ولی در حال حاضر با جایگزین کردن بستر بومی ماهیت شبکه‌های احتماعی زیر سوال خواهد رفت و ما نمی‌توانیم از کسب و کارهای خارجی انتظار داشته باشیم که در پلتفرم بومی ما ثبت نام کنند و از طرف دیگر من می‌خواهم فرد شاخصی را در جهان در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنم و کارهای آن را پیگیری کنم و طبیعتا این افراد در بستر اینترنت بومی ما جای نمی‌گیرند و محتوای خود را در بسترهای جهانی اینترنت منتشر می‌کنند.

این محدودیت‌های اعمال شده باعث می‌شود که دهکده جهانی اینترنت به دهکده بومی بدل شود، دهکده‌ای که تنها می‌توانیم در آن با یکدیگر ارتباط برقرار برقرار کنیم و حتی افرادی که خانواده‌ای در خارج از کشور دارند نیز نمی‌توانند با آنها ارتباط برقرار کنند.

*کارشناس فضای مجازی

223227Source link

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *