تشخیص مالاریا فقط با تلفن همراه در ۱۰ ثانیهدر حالی که ردیابی عفونت مالاریا در جمعیت‌های در معرض خطر بسیار مهم است، گرفتن و تجزیه و تحلیل نمونه خون می‌تواند مشکل‌ساز و وقت‌گیر باشد. اکنون یک دستگاه جدید برای کمک به حل این چالش طراحی شده است، زیرا از نور برای تشخیص بیماری در عرض چند ثانیه استفاده می‌کند.

اما چه اشکالی در نمونه‌گیری خون وجود دارد؟ مالاریا عمدتاً در کشورهای در حال توسعه رخ می‌دهد، جایی که آزمایشگاه‌هایی که نمونه‌های خون را پردازش می‌کنند، معمولاً بسیار اندک هستند. این بدان معنی است که انجام مداوم و فراوان آزمایش خون در این جوامع می‌تواند چالش برانگیز باشد. حتی اگر نمونه‌ها در محل مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرند، انجام این کار باز هم شامل افزودن یک معرف شیمیایی به هر یک و سپس انتظار برای ارزیابی نتایج است.

علاوه بر این، بسیاری از مردم دوست ندارند از آنها نمونه خون گرفته شود، بنابراین ممکن است تمایلی به شرکت در آزمایش‌های تشخیص مالاریا نداشته باشند.

اینجاست که طیف‌سنج دستی کوچک مینیاتوری وارد می‌شود. این دستگاه توسط گروهی از دانشگاه کوئینزلند استرالیا به سرپرستی دکتر مگی لرد ساخته شده است.

استفاده کنندگان از این دستگاه به سادگی می‌توانند انتهای طیف‌سنج را روی لاله گوش یا نوک انگشت بیمار فشار دهند، سپس دکمه‌ای را فشار دهند تا آن را فعال کنند. این دستگاه با تابش یک پرتو نور فروسرخ بی‌ضرر به بافت زیرین، به مدت پنج تا ۱۰ ثانیه به کاربر پاسخ می‌دهد.

بیشتر بخوانید:

این موشک بالستیک «تهدیدی بزرگ» برای آمریکا شده / عکس

چه محتویات خطرناکی در سینک‌ها مخفی شده‌است؟

ویژگی خیره‌کننده لپ‌تاپ‌های آینده اپل

مگی لرد می‌گوید: نور فروسرخ می‌تواند از طریق پوست به جریان خون نفوذ کند و نوری که بازتاب می‌شود، نشانگر آن چیزی است که در جریان خون وجود دارد. مالاریا گلبول‌های قرمز را آلوده می‌کند و باعث تغییرات ساختاری و شیمیایی از جمله وجود پروتئین‌های مشخص انگلی می‌شود. بنابراین ما فرض کردیم که این تغییرات علائم منحصر به فردی را برای افراد آلوده نسبت به افراد غیر آلوده ایجاد می‌کنند.

هنگامی که دستگاه نور منعکس شده را پردازش کند، داده‌ها را به صورت بی‌سیم به یک تلفن هوشمند منتقل می‌کند. یک برنامه در تلفن هوشمند نتایج را در لحظه نمایش می‌دهد و به کاربران اطلاع می‌دهد که آیا بیمار به انگل مالاریا آلوده است یا خیر.

در شکل کنونی، ساخت این طیف‌سنج تقریباً ۲۵۰۰ دلار هزینه دارد.

مگی لرد می‌گوید: از آنجایی که این فرآیند، سریع و بدون نیاز به استفاده از معرف شیمیایی است، می‌توان از هر دستگاه برای بررسی تقریباً ۱۰۰۰ نفر در روز استفاده کرد که بسیار مقرون به صرفه‌تر از روش‌های موجود است.

۵۸۳۲۱Source link

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *