برخورد عجیب پارک فناوری تربیت مدرس با چند شرکت دانش‌بنیانتابناک نوشت: ماجرا از این قرار است که مسئولان پارک علمی و فناوری دانشگاه تربیت مدرس با چند شرکت دانش‌بنیان قراردادی را امضا کرده‌اند تا زمین‌های ۹۹ ساله در اختیار این شرکت‌ها قرار دهند.

در همین راستا، این شرکت‌های دانش‌بنیان با توجه به قرارداد امضاء شده، در برنامه‌ریزی‌ها و استراتژی‌های توسعه‌ای خود را براساس محل فعالیت تنظیم کرده‌اند. این قرارداد که اواخر دولت دوازدهم منعقد شده بود، اما اکنون در اتفاقی عجیب با تغییرات مدیریتی در وزارت علوم، مدیران جدید پارک علمی و فناوری قرارداد منعقد شده را زیر سوال برده‌اند.

برخورد مسئولان پارک علمی و فناوری دانشگاه تربیت مدرس با شرکت‌های دانش‌بنیان به شکلی است که گویا برای تحویل زمین‌های تحت قرارداد موانع متعددی را ایجاد کرده‌اند و پس از چالش‌های فراوان می‌خواهند مدت قرارداد با شرکت‌های دانش‌بنیان را به جای ۹۹ سال به ۴۰ سال کاهش دهند.

ابوالقاسم قاسم پور یکی از مدیران این شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در زمینه تولید نرم‌افزارهای فناورانه در همین راستا می‌گوید: «هر کدام از ما به عنوان شرکت‌های دانش‌بنیان وفناوری‌محور، در زمان بسته شدن قرارداد با پارک علم و فناوری تربیت مدرس، گزینه‌های جایگزین دیگری نیز داشتیم. ما می‌توانستیم ملک دیگری در تهران خریداری کنیم یا با یک مجموعه دیگر مثل پارک فناوری پردیس وارد قرارداد شویم؛ در حالی که الان با این اقدام با تغییر یک‌طرفه و غیرقانونی قرارداد استقرار و اجاره زمین از ۹۹ به ۴۰ سال با چالش‌های بزرگی روبرو شده‌ایم.»

امین صارمی، یکی دیگر از مدیران شرکت‌های دانش بنیان فعال در حوزه شبکه و زیرساخت ابری می‌گوید: «واقعا مشخص نیست هربار با تغییر مدیریت پارک یا دانشگاه تربیت مدرس چه اتفاقی قرار است برای ما رخ دهد. تصور کنید ما ساختمان‌مان را بسازیم و در آن مستقر شویم. با هر تغییری در تیم‌های مدیریتی، باید منتظر اتفاق‌های جدید باشیم؟ به جز ضررهای مالی، موضوع اعلام جابجایی به نیروی انسانی و راضی کردن آن‌ها هم چالش بزرگ برای ماست. این در حالی که ما در حیطه‌ی کاری خودمان قصد گسترش محصول، اشتغال‌زایی بیشتر و افزایش سرمایه‌های انسانی را داریم. متاسفانه هر شرکت برای ساخت ساختمان باید هزینه‌های سنگینی را متقبل شود و این تغییر رویکرد، برای ادامه‌ی فعالیت و سرمایه گذاری‌های ما مشکل‌آفرین است.»

یک نماینده مجلس: وزارت علوم از اعتبار دولت در برابر دانش‌بنیان‌ها دفاع کند

رحمت الله نوروزی نماینده مجلس شورای اسلامی درباره چالش شرکت‌های دانش‌بنیان با پارک علم و فناوری تربیت مدرس گفت: «وزارت علوم نباید اجازه دهد که شرکت‌های دانش‌بنیان در سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرینی از طرف دولت با چنین چالش‌هایی روبرو شوند.»

وی ادامه داد: «مجلس و دولت قصد حمایت همه‌جانبه از شرکت‌های دانش‌بنیان دارند و عدم پایبندی یک مجموعه دانشگاهی به تعهدات در برابر آن‌ها، اعتبار این دو نهاد را خدشه‌دار می‌کند.»

نوروزی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر حمایت و مانع‌زدایی از دانش‌بنیان‌ها گفت: «مجموعه پارک علم و فناوری تربیت مدرس نباید در شرایط حساس کنونی مجموعه‌های دانش‌بنیان و نخبگان را نسبت به دولت دلسرد کنند. امروز ما به چنین ظرفیت‌های نیاز داریم و باید مانع ازایجاد ناامیدی و سوق دادن نخبگان به مهاجرت شویم.»

وی افزود: «در شرایط فعلی که کشور در حالت جنگ اقتصادی و انواع چالش‌های بیرونی قرار دارد و دشمنان نظام از هر سو برای نخبگان و شرکت‌های دانش‌بنیان نقشه می‌کشند، نباید یک مجموعه دولتی برخلاف نظر رییس جمهورمحترم و هیات وزیران و حتی وزیر علوم از داخل کشور به آن‌ها صدمه بزند.»

این نماینده مجلس گفت: «از وزیر علوم قاطعانه می‌خواهم هرچه سریع‌تر به تعهدات قبلی برگردد، زیرا نباید با تغییر مدیران، شرکت‌های دانش‌بنیان را در معرض سردرگمی و آسیب قراردهیم.»Source link

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *