اسلحه جدید پلیس آمریکا که یادآور فیلم‌های آخرالزمانی است/ عکس


پلیس سانفرانسیسکو در اقدامی که ممکن است شما را به یاد فیلم‌های علمی-تخیلی کلاسیک مانند ترمیناتور، پلیس آهنی و بلیدرانر بیاندارد، برای استقرار ربات‌های پلیس در مواقع اضطراری درخواست مجوز کرده است. این اولین بار نیست که یک اداره در پلیس آمریکا به سمت سیاست‌هایی قدم برداشته که مردم را به یاد فیلم‌ها یا سریال‌های ویران‌شهری می‌اندازند.

در سال گذشته، اداره پلیس نیویورک با شرکت بوستون داینامیکس قراردادی را منعقد کرده بود تا یک سگ رباتیک که شبیه به نمونه‌ای در سریال «آینه سیاه» است را برای آنها بسازد. پلیس نیویورک در نهایت استفاده از این ربات را به دلیل وحشت‌زدگی مردم و نگرانی‌هایی مبنی بر تبعیض نژادی و فشار سیاسی متوقف کرد.

بوستون داینامیکس یکی از چندین شرکت سازنده ربات محسوب می‌شود که سوگند یاد کرده تا از ساخته‌های خود به عنوان سلاح استفاده نکند. سگ‌های رباتیک این شرکت به مجموعه‌هایی مانند DHL کمک می‌کنند تا بسته‌ها را مرتب کرده و تحویل دهند. اما در حالی که برخی از شرکت‌های شاخص این حوزه متعهد شده‌اند از ساخت ربات‌های کشتار خودداری کنند، اما همه آنها این احتمال را رد نکرده و برخی از ادارات پلیس آمریکا به دنبال استفاده از آنها هستند.

اسلحه جدید پلیس آمریکا که یادآور فیلم‌های آخرالزمانی است/ عکس

هر چقدر هم که دیستوپیک (ویران شهری) به نظر برسد، ربات‌های پیشنهادی تفاوت‌های آشکاری با نمونه T-800 فیلم پلیس آهنی دارند. بر اساس دستورالعمل، ربات‌ها تنها زمانی به عنوان یک گزینه کشنده استفاده می‌شوند که خطر از دست دادن جان اعضا یا افسران قریب‌الوقوع باشد یا پلیس سانفراسیسکو با کمبود نیرو مواجه شود. ربات ها هم‌چنین از راه دور کنترل خواهند شد و فقط افسران اجازه کار با ربات‌ها را خواهند داشت و جلسات آموزشی ویژه‌ای در این خصوص لازم است.

اگر این درخواست تصویب شود، پلیس سانفراسیسکو ممکن است از ۱۷ نمونه ربات پلیس آهنی خود که در اوایل ژانویه سال جاری خریداری شده است، استفاده کند. ناگفته نماند که همه این ربات‌ها برای کشتن طراحی نشده‌اند، بلکه برخی برای خنثی کردن بمب و کشف مواد خطرناک به منظور دور نگه داشتن اپراتور از خطرهای بالقوه ساخته شده‌اند. هم‌چنین یک نمونه نیز وجود دارد که اساسا شبیه یک هواپیمای بدون سرنشین شناسایی عمل می‌کند.

قانون‌گذاران قرار است در تاریخ ۲۹ نوامبر (۸ آذر) به این درخواست رای دهند. اخیرا اوکلند به عنوان شهر همسایه سانفرانسیسکو پیشنهاد مشابه ارائه شده توسط اداره پلیس خود را رد کرده بود. حتی در صورت تصویب این پیشنهاد نیز هم‌چنان حضور انسان برای کنترل ربات و تصمیماتش ضرورت خواهد داشت. حداقل در آینده نزدیک بعید است که استفاده از ربات‌های قاتل مجهز به هوش مصنوعی در قالب پلیس آهنی و غیره که پیشتر ایلان ماسک در مورد آنها هشدار داده بود، متداول شود.

۵۸۵۸Source link

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *