آیفون ۱۴ یا شیائومی ۱۳، کدام بهتر است؟ / عکس


پس‌از ماه‌ها شایعه و گزارش و تعویق افتادن رویداد رونمایی از سری شیائومی ۱۳، این پرچم‌داران سرانجام روز گذشته به‌طور رسمی معرفی شدند. مثل اکثر رقبای اپل، این گوشی‌ّها درمقایسه با جدیدترین نسل آیفون، حرف زیادی برای گفتن نداشتند. البته برند چینی مدعی شده است که سری شیائومی ۱۳ ازنظر کنترل دما هنگام اجرای بازی‌ها، از اپل پیشی گرفته است.

شیائومی قبل‌از معرفی سری جدید گوشی‌های پرچم‌دار خود، تراشه‌ی A۱۶ Bionic اپل را مورد حمله‌های تبلیغاتی خود قرار داد. این شرکت با انتشار یک تیزر ادعا کرد عملکرد گرافیکی سیستم-روی-چیپ Snapdragon ۸ Gen ۲ که در هردو مدل شیائومی ۱۳ مورداستفاده قرار گرفته نسبت به نسل قبلی آن تا ۴۲ درصد بهبود یافته است و در این‌زمینه از A۱۶ اپل پیشی می‌گیرد. به‌نوشته‌ی Wccftech، درحالی‌که هیچ آمار دقیقی برای این ادعا اعلام نشده است، اما نتایج مقایسه‌ی پرچم‌داران کنونی شیائومی و اپل نشان می‌دهد برند چینی در مدیریت گرما بهتر از غول فناوری اهل کوپرتینو عمل کرده است.

آنباکس و نگاه اولیه به شیائومی ۱۳

آلوین در حساب توییتر خود تصویری به‌اشتراک گذاشت و اعلام کرد سری شیائومی ۱۳ هنگام اجرای بازی می‌تواند تا ۸٫۲ درجه‌ی سانتی‌گراد نسبت به آیفون ۱۴ خنک‌تر عمل کند که دلیل آن احتمالاً استفاده از سیستم خنک‌کننده‌ی محفظه‌ی بخار است. درمقام مقایسه اپل امسال به‌جای سیستم مذکور از صفحات گرافیتی برای کاهش دمای آیفون ۱۴ استفاده کرد. نکته‌ی دیگری که باید به آن توجه داشته باشیم این است که این مقایسه در محیطی با دمای ۲۵ درجه‌ی سانتی‌گراد انجام شده است.

ادعای بزرگ شیائومی/ گوشی جدید ما از آیفون ۱۴ بهتر است / عکس

شیائومی اشاره می‌کند اگر دمای محیط کاهش یا افزایش پیدا کند، احتمالاً تفاوت‌هایی در نتایج به‌دست آمده از عملکرد سیستم خنک‌کننده‌ی سری شیائومی ۱۳ به‌دست خواهد آمد؛ بنابراین حتی اگر آیفون ۱۴ و شیائومی ۱۳ را دراختیار داشته باشید و آن‌ها را ازنظر مدیریت حرارت در اجرای بازی‌ها مقایسه کنید، احتمالاً نتایجی متفاوت با ادعای شیائومی به‌دست خواهید آورد. Snapdragon ۸ Gen ۲ مثل A۱۶ Bionic با لیتوگرافی چهار نانومتری TSMC تولید می‌شود؛ فرآیندی که به تراشه‌ها اجازه می‌دهد با مصرف انرژی کم‌تر، بازدهی بهتری ارائه دهند. این‌درحالی است که اگر سامسونگ تولید انبوه تراشه‌ی پرچم‌دار کوالکام را برعهده داشت، احتمالاً شاهد نتایج کاملاً متفاوتی در عملکرد آن دربخش مدیریت حرارت بودیم.

شاید اپل امسال به‌دلیل محدودیت فضای داخلی یا با هدف کاهش وزن، در همه‌ی مدل‌های آیفون ۱۴ از خنک‌کننده‌ی محفظه‌ی بخار استفاده نکرده باشد. امیدواریم این شرکت تلاش کند از راهکار مذکور در سری آیفون ۱۵ خود بهره ببرد. مطمئناً با تحت‌فشار قراردادن Snapdragon ۸ Gen ۲ در بنچمارک‌های آینده، دید بهتری درمورد عملکرد شیائومی ۱۳ به‌دست خواهیم آورد.

۵۸۵۸Source link

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *