ماجرای حراج شماره موبایل کاربران واتساپ در دارک‌وب


هکرها روزانه از هر شکاف امنیتی سعی می‌کنند وارد حساب کاربران شوند و اطلاعات و مشخصات مهم آنها را سرقت کنند. فضای مجازی و اینترنت با شنیدن نام هکرها ترسناک می‌شود اما همواره روش‌هایی برای مقابله با آنها وجود دارد. از اینها که بگذریم باید به این خبر مهم برسیم که یکی از هکرهای دارک وب ادعا کرده توانسته شماره تماس ۵۰۰ میلیون کاربر واتساپ از سراسر جهان را هک کرده است.

ترسناک تر اینجاست که بدانیم ۳۰۰ هزار شماره تماس برای کاربران ایرانی است و اگر این ادعا صحت داشته باشد، مدیرعامل شرکت واتساپ باید پاسخگو باشد ولی تا بدین لحظه واکنشی نشان نداده است. کاربرانی که به دارک وب دسترسی دارند می‌گویند که چند روز پیش در یکی از فروم‌های هک، آگهی درج شده که صاحب آن ادعا می‌کرده با دسترسی به یک پایگاه داده توانسته شماره تماس ۴۸۷ میلیون کاربر را بدزدد.

بنابر آنچه این هکر گفته این اطلاعات به روز است و مربوط به سال جاری می‌شود. آیا دسترسی به پایگاه داده واتساپ به این راحتی هاست که هر کس خواست بتواند به آن دسترسی پیدا کند و امنیت میلیون‌ها نفر را به خطر اندازد؟ با تحلیل داده‌های این مخزن اطلاعاتی مشخص شده که شماره تماس‌ها مربوط به ۸۴ کشور جهان است و یکی از آنها کشور ما، ایران خواهد بود.

ماجرای حراج شماره موبایل کاربران واتساپ در دارک‌وب

هکری که مدعی است که پایگاه داده واتساپ را هک کرده این اطلاعات را برای فروش در وب تاریک درج آگهی کرده و همچنین معتقد است ۳۲ میلیون کاربر آمریکایی شماره تماس‌هایشان لو رفته است. آمار تفکیکی نشان می‌دهد که کشورهای مصر، ایتالیا، عربستان صعودی، فرانسه و ترکیه جزو کشورهایی بوده‌اند که بیشترین میزان کاربر را داشته‌اند.

با بررسی‌های به عمل آمده و به طور دقیق عنوان شده که ۳۰۱ هزار و ۷۲۳ کاربر ایرانی شماره تماس‌هایشان هم اکنون برای فروش آگهی شده است. ۱۰ میلیون کاربر روسی واتساپ و ۱۱ میلیون کاربر انگلیسی واتساپ نیز در این بین وجود دارند که اگر اطلاعات آنها به فروش برسد مشکلات زیادی برایشان رقم خواهد خورد.

قیمتی که این هکر برای فروش اطلاعات سرقتی خود پیشنهاد داده برای آمریکا، آلمان و انگلیس عبارت است از: آمریکا ۷ هزار دلار، آلمان ۲ هزار دلار و انگلیس ۲۵۰۰ دلار. هکرهای دیگر ممکن است خریدار این شماره تماس‌ها باشند و در آینده از آنها برای حملات سایبری دیگر استفاده کنند. به همین دلیل است که کارشناسان امنیت سایبری تأکید کرده‌اند کاربران کشورهای مذکور از پاسخ دادن به تماس و پیامک اشخاص ناشناس خودداری نمایند. (تعداد کاربران فعال واتساپ در سراسر جهان نزدیک به ۲ میلیارد در ماه است)

۵۸۵۸Source link

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *