عکس | خلاقیت فوق‌العاده در ساخت ربات با الهام از پیش‌پاافتاده‌ترین وسایل


بطری پلاستیکی سس کچاپ دارای یک دریچه کوچک در قسمت در آن است که اجازه می دهد محتوای داخل آن بیرون بیاید. در همین راستا محققان هلندی با الهام از این مکانیسم یک محرک ابداع کرده اند که می توان آن را در نرم ربات های خودکار به کار برد.

محققان دانشگاه آیندهوون این گجت را طراحی کرده اند که دریچه هیسترتیک نام گرفته است. گجت مذکور رفتار دریچه بطری کچاپ برای سریع باز و بسته شدن (برای خارج شدن مقدار اندکی سس) را تقلید می کند.

به نظر می رسد چنین واکنشی چندان جالب نباشد. اما هدف استفاده از آن در ربات پمپاژ هوا از طریق دریچه به یک دست پا یا انگشت پنوماتیک و ایجاد وا کنش جهشی است که سبب می شود دستگاه به طور مرتب منقبض و منبسط شود و همزمان به عقب و جلو حرکت کند.

علاوه برآنچه گفته شد، برخلاف دستگاه های الکترونیکی پیچیده و نیازمند برق زیاد، چنین حرکتی در گجت جدید با یک مکانیسم آنالوگ ساده آغاز می شود. حتی می توان پمپ هوا را به وسیله تغییراتی در محیط ربات فعال کرد و در نتیجه نیاز به کنترل خارجی ابزار نیز از بین می رود.

عکس | خلاقیت فوق‌العاده در ساخت ربات با الهام از پیش‌پاافتاده‌ترین وسایل

به بیان ساده تر دریچه هیسترتیک شامل یک پایه سیلیکونی مسطح با شکاف هایی لیزری روی آن است.فلپ های ایجاد شده توسط شکاف ها تا زمانی که فشار هوای پشت آنها به آستانه مشخصی برسد بسته می مانند و پس از آن باز می شوند تا هوا را آزاد کنند. سپس دوباره بسته می شوند و این چرخه بارها تکرار می شود.

کارشناسان متوجه شدند هنگامیکه ۲ دریچه به یک پمپ متصل می شوند، به طور ناهماهنگ باز و بسته می شوند. به عبارت دیگر هنگامیکه یک دریچه باز می شود، دیگری بسته می شود. محققان با استفاده از این فرایند یک نرم ربات ابداع کردند که با کمک ۴ پا راه می رود. آنها همچنین یک دست رباتیک ابداع کرده اند.

۵۸۵۸Source link

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *