عکس | این موشک از نگاه مجله «تایم» بهترین اختراع دنیاست!


مجله‌ی معتبر تایم تلسکوپ فضایی جیمز وب و موشک SLS (اسپیس لانچ سیستم) را به‌عنوان اختراعات برتر سال ۲۰۲۲ معرفی کرد. ناسا در پروژه‌ی تلسکوپ جیمز وب با آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی کانادا همکاری کرد. موشک SLS ناسا، پرقدرت‌ترین موشک دنیا، با هدف ارسال انسان به ماه در قالب مأموریت آرتمیس تولید شده است.

به‌نوشته‌ی سای‌تک‌دیلی، مجله‌ی تایم از تلسکوپ جیمز وب به‌عنوان بهترین اختراع در دسته‌بندی «طراحی» یاد کرده است. ناسا می‌گوید تلسکوپ جیمز وب با هدف دیدن اولین نورهایی ساخته شده است که دنیای ما را روشن کردند. یکی از مهندسان ناسا می‌گوید: «وقتی اولین تصاویر را دیدم، جا خوردم؛ ولی هم‌زمان حس رضایت به من دست داد؛ چون می‌دانستم هرچیزی که آن بیرون باشد، با جیمز وب دیده خواهد شد.»

عکس | این موشک آمریکایی در بین برترین اختراعات 2022 قرار گرفت!

تلسکوپ فضایی جیمز وب که در اواخر سال ۲۰۲۱ پرتاب شد، تاکنون تصاویر خارق‌العاده‌ای از فضای دوردست ثبت کرده است. وب توانسته است کهکشان‌های نخستین را ببیند و تصاویر جدیدی از سیاره‌های منظومه‌ی شمسی به‌نمایش بگذارد و نحوه‌ی تشکیل ستاره‌ها را ثبت کند.

موشک SLS به‌تازگی فضاپیمای بدون سرنشین اوراین را در قالب مأموریت آرتمیس ۱ به‌سمت ماه پرتاب کرده است. SLS تنها موشکی است که می‌تواند انسان و منابع موردنیاز را ازطریق فضاپیمای اوراین به ماه و فراتر از آن ببرد. مجله‌ی تایم موشک SLS را به‌عنوان بهترین اختراع در دسته‌بندی «تجربی» انتخاب کرده است.

عکس | این موشک آمریکایی در بین برترین اختراعات 2022 قرار گرفت!

اسپیس لانچ سیستم بزرگ‌ترین موشک ساخت ناسا از زمان ساترن ۵ محسوب می‌شود و به‌گفته‌ی سازمان فضایی ایالات متحده، در مأموریت آرتمیس ۱ قدرت آن به‌نمایش گذاشته شد. هرچند تایم موشک جدید ناسا را اختراع برتر لقب داده است، بسیاری از کارشناسان فضایی آن را پرتابگری با فناوری کهنه و بسیار پرهزینه می‌دانند. براساس گزارش‌ها، ناسا برای طراحی و ساخت اسپیس لانچ سیستم تاکنون ۲۰ میلیارد دلار خرج کرده است و به‌گفته‌ی برخی منابع، هر پرتاب این موشک تقریباً ۴ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت.

۲۲۷۲۲۷Source link

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *