شاپرک الزام اخذ اینماد را برنمی‌دارد!| احتمال بسته شدن حدود ۸۰ هزار ترمینال پرداختی


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، محمدمهدی شریعت‌مدار، رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی فین‌تک وعضو کمیسیون فین تک نصر تهران در گفت‌وگو با روابط عمومی این سازمان با اشاره به هشدار شاپرک به کسب‌وکارهای دیجیتال مبنی بر غیرفعال شدن پایانه‌های اینترنتی فاقد اینماد یا دارای هویت نامنطبق با مالک اینماد گفت: «اگرچه بعد از اعلام شاپرک، کمیسیون راهبری اقتصاد دیجیتال دستور به توقف الزام اخذ اینماد توسط پایانه‌های اینترنتی را داد اما عملاً شاپرک بعید است که این پروسه را متوقف کند.»

شریعت‌مدار خاطرنشان کرد: «شاپرک از نظر قانونی الزام دارد که ارائه خدمات بدون اینماد انجام نشود. در نتیجه هر کسب‌وکاری برای آغاز فعالیت، باید اینماد داشته باشد. در خیلی از حوزه‌ها گرفتن اینماد محدود به اخذ مجوز است و مشکلاتی برای کسب‌وکارها برای اخذ مجوز وجود دارد. از جمله اینکه در برخی از حوزه‌ها مجوز هنوز تعریف نشده است.»

او ادامه داد: «طی یک سالی که الزام گرفتن اینماد مطرح شده، کسب وکارهای نوآور جدید نداشته‌ایم. به عبارت دیگر کسب و کار در حوزه‌های نوآورانه متولد نشده‌اند. چون امکان ندارد بتوان برای یک حوزه جدید از قبل مجوز تعریف کرد و مجوزی برای این دست کسب‌وکارها تعریف نشده است.»

رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی فین‌تک با تأکید بر اینکه در صورت اجرای دستور شاپرک به الزام اینماد برای کسب و کارهای اینترنتی حدود ۸۰ هزار ترمینال بسته خواهد شد، بیان کرد: «در این شرایط کسب‌وکارهایی که از قبل ایجاد شده‌اند و اینماد ندارند یا نمی‌توانند اینماد بگیرند، باید بسته شوند. احتمالاً حدود ۸۰ هزار ترمینال که مربوط به ۲۰ تا ۳۰ هزار کسب وکار است، در این بازه زمانی ۶ هفته‌ای بسته خواهند شد.»

شاپرک الزام اخذ اینماد را برنمی‌دارد!| احتمال بسته شدن حدود ۸۰ هزار ترمینال پرداختی

شاپرک مصوبه را اجرا می‌کند

شریعت‌مدار با اشاره به دستور کمیسیون راهبری اقتصاد دیجیتال هیأت دولت برای اخذ اینماد گفت: «نامه‌ای که ازسوی آقای رضا باقری اصل، جانشین رئیس کمیسیون راهبردی اقتصاد دیجیتال خطاب به مدیرعامل شاپرک ارسال شده باید به رئیس بانک مرکزی‌زده می‌شد. مدیرعامل شاپرک از نظر قانونی از بانک مرکزی دستور می‌گیرد؛ نه از جانشین رئیس کارگروه اقتصاد دیجیتال. در واقع رئیس کارگروه اقتصادی دیجیتال باید نامه را به بانک مرکزی ارسال کند. تا جایی که می‌دانم این حرف‌ها بهانه است و شاپرک این مصوبه را اجرا خواهد کرد.»

رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی فین‌تک با اشاره به تأثیر الزام اخذ اینماد بر کسب‌وکارهای اینترنتی کوچک گفت: «گفته شده قرار نیست که به کسب‌وکارهای کوچک که مجوز ندارند، سخت گرفته شود و قرار است صبر کنند تا اینماد دریافت کنند. ولی باید توجه کرد که فرآیند اخذ مجوز و پر کردن اظهارنامه مالیاتی فرآیند نامأنوسی برای یک کسب و کار یک نفره است و عملاً نمی‌توان آن را به انجام رساند.»

او ادامه داد: « او ادامه داد: «ما باید لایه‌های پایینی را سخت کنیم. قانون اجازه داده است که تا چند برابر گردش حساب زیر حد نصاب معاملات فصلی مشخص شده در قانون، نیازی به پر کردن اظهارنامه مالیاتی نباشد و در ازای آن درصدی از هر تراکنش اخذ شود. اگر این قوانین اجرا شود، کسب‌وکارها خیلی راحت‌تر فعالیت می‌کنند. در این صورت دیگر کسب‌وکارها با اداره مالیات طرف نخواهند شد. فقط بعد از احراز هویت کد مالیاتی هم دریافت می‌کنند اما الزامی به پر کردن اظهارنامه مالیاتی نیست و در صورت بزرگ‌تر شدن با اداره مالیات طرف می‌شوند.»

او با تأکید بر اینکه الزام اخذ اینماد بر کسب‌وکارهای اینترنتی باعث می‌شود از روش‌های غیررسمی مثل on delivery کالاهایشان را به فروش برسانند، تصریح کرد: «این مسأله موجب می‌شود تا روش‌های غیررسمی پرداخت رواج پیدا کند.»

عضو کمیسیون فین‌تک سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران با اشاره به اینکه این دستور شاپرک منجر به فرآیند دولتی‌سازی نیز می‌شود، بیان کرد: «مصوبه حمایت از پلتفرم‌های ایرانی اجازه می‌دهد این پلتفرم‌ها همزمان با آنبوردینگ (on boarding) مجوزهای لازم را از طریق سامانه مجوزها صادر کنند. مشخص نیست پلتفرم‌هایی که مجاز هستند اینکار را انجام دهند، منتسب به بخش خصوصی هستند یا با حمایت دولت یا حاکمیت بالا آمده‎اند!»

او با اشاره به اینکه در شرایطی که کسب‌وکارها درگیر ضرر و زیان‌ به علت قطعی اینترنت هستند، این دست مانع‌تراشی‌ها بسیار آسیب‌زا خواهد بود، گفت: «طی این مدت که با قطعی اینترنت مواجه بودیم، کسب‌وکارهای حوزه فین‌تک و حتی حوزه تبلیغات تعدیل نیرو داشته‌اند. برخی کسب‌وکارها لب مرگ هستند و یا تعطیل کرده‌اند. اینکه در این شرایط، سختی مضاعف و بی‌منطقی به کسب‌وکارها وارد شود، کار درستی نیست. در برخی موارد اصلاً برای برخی کسب‌وکارها مجوز تعریف نشده که بتوانند اینماد اخذ کنند.»

شریعت‌مدار تاکید کرد: «ما به کارگروه اقتصاد دیجیتال ‌امید داریم و متأسفانه از کمیسیون اقتصاد دیجیتال مجلس هیچ حرکتی در این دوره ندیده‌ایم و از آن قطع‌امید کرده‌ایم. اما کارگروه دولت خوشبختانه شهامت به خرج داده و درمورد مسأله توقف اخذ اینماد نامه‌زده است. ما توقع داریم در این مورد واقعاً تلاش کنند. موضوع اینماد تنها موضوعی است که از ابتدا ما بر آن تأکید داشته‌ایم. متأسفانه نتیجه عملی این خواهد بود که ۸۰ هزار ترمینال بسته می‌شوند. توقع ما این است که یک دستور قطعی از یک مقام رسمی صادر شود تا شاپرک واقعاً اخذ اینماد را متوقف کند.»

۲۲۳۲۲۷Source link

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *