از دیوار صاف بالا رفتن ممکن شد! / عکس


ربات‌های چهارپای امروزی قابلیت‌های بسیار جذابی ارائه می‌دهند و توانایی‌های آن‌ها با نمونه‌های ساخته‌شده در چند سال قبل اصلاً قابل‌کردنی نیست. محققان مؤسسه‌ی علوم و فناوری پیشرفته‌ی کره‌جنوبی (KAIST) با همکاری دانشگاه ایلینوی، رباتی با چهار پای مغناطیسی ساخته‌اند که توانایی بالارفتن از دیوار و حتی حرکت روی سقف‌های فلزی را دارد.

ربات مارول درواقع با هدف کمک به انسان‌ها در انجام کارهای مرتبط با تعمیر و نگه‌داری خطرناک در سازه‌های فلزی بزرگ مثل مخازن نفت و پل‌ها و برج‌های آب طراحی شده است. این ربات از آهن‌رباهای الکترومغناطیسی برای حرکت روی سطوح فلزی مثل دیوارها و سقف‌ها بهره می‌برد. این ویژگی به ربات اجازه می‌دهد برای راه‌رفتن، خاصیت مغناطیسی را روی پاهای خود فعال یا غیرفعال کند.

از دیوار صاف بالا رفتن ممکن شد البته نه برای انسان / عکس

به‌نوشته‌ی TechSpot، مارول از روش پریدن گربه روی سطوح تقلید می‌کند و درواقع، حرکت آن با این روش برنامه‌ریزی شده است تا از پاهای جلویی خود برای آزمایش پایداری یک سطح استفاده کند.

مارول موفق شد در محیط آزمایشی از شکاف‌های عرضی ۱۰ سانتی‌متری و موانعی با ارتفاع ۵ سانتی‌متر عبور کند. این ربات می‌تواند هنگام حرکت روی سطح افقی، خود را برای ادامه‌ی حرکت روی سطح دیوار نیز آماده کرد و حتی حرکت خود را از دیوار به سقف ادامه دهد و محموله‌هایی با وزن ۳ کیلوگرم یا حدود ۶٫۶ پوند را جابه‌جا کند.

۵۸۵۸Source link

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *